O kvalitě centrů, standardkách i prostoru pro zlepšení | SK Slavia Praha

O kvalitě centrů, standardkách i prostoru pro zlepšení

Po bezbrankové remíze v Teplicích mluvil trenér Jindřich Trpišovský o organizaci defenzivy domácích, neproměňování šancí, odražených míčích, standardkách i blížícím se návratu Sheriffa Sinayana.

„Zajímavý zápas se skvělou kulisou a plným stadionem. My jsme bohužel nedali gól, v některých fázích nám, hlavně ve druhém poločase, scházela rychlejší kombinace. V první půli jsme se díky územní převaze dostali do tlaku, práce v boxu nám ale nevynesla možnosti, abychom převahu zužitkovali. Když už jsme v nějaké pozici byli, netrefili jsme bránu, na konci první půle pak navíc po našem vlastním autu byla penalta. Mandy nás naštěstí podržel a penaltu chytil. Bohužel, ve druhém poločase jsme dobře začali, pak náš herní výkon ale šel dolů, hlavně ve středu hřiště. Kombinací jsme nedokázali přehrát soupeře ani vymyslet nějakou finální přihrávku. Z dalších pozic jsme netrefili bránu, což vyvrcholilo v poslední minutě, kdy jsme nedokázali skórovat z velké příležitosti po dobrém centru. Chybělo nám, abychom trefovali bránu, Teplice hrály v závěru v podstatě s deseti defenzivními hráči, měli jsme nějaké dobré pozice, bohužel jsme je neproměnili a proto zápas skončil bezbrankovou remízou,“ hodnotí duel s Teplicemi trenér Jindřich Trpišovský.

Teplice doma obraly o body Plzeň, Spartu i vás. Znáte jejich recept?
„V domácím prostředí jsou v těchto zápasech hodně nepříjemní, je tu velká kulisa a dobrá atmosféra, Teplice se navíc za poslední dobu hodně zlepšily v defenzivě. Měly spoustu míčů, které jsme směřovali do vápna, mají dobře organizovanou hru, do které se těžko dostává. Když už tam jste, tak šanci musíte proměnit, je ale i jejich zásluhou, že se nám to nepovedlo.“

Jak jste prožíval situaci, kdy vám VAR po dlouhém zkoumání neuznal gól kvůli ofsajdu?
„Je těžké něco takového kousat. Dáte gól a po asi sedmi minutách je odvolaný. Já si myslím, že tam byl faul na Matěje Juráska, pokud se to takovou dobu přezkoumává, tak by si toho měli všimnout. Do té ofsajdové pozice se navíc dostal právě kvůli tomu faulu, proto pokud tam ofsajd našli, měla se jako první řešit tahle situace.“

Co vám v utkání chybělo ke vstřelení branky?
„Myslím si, že si vypracováváme dost pozic, postupem času je ale na hřišti vždy méně místa a nám navíc chybí klid při řešení těch situací. V první půli jsme z levé i pravé strany měli spoustu pozic, od Masa i Doudise jsme měli spoustu centrů do vápna, neuhráli jsme ale ani první, ani druhé míče, které ve vápně zůstaly. To byl problém i v posledních patnácti minutách, kdy se ve vápně poodrážela spousta míčů, my tam ale vždy byli druzí. Určitě to chtělo lepší řešení prvních situací, abychom dali rychlý gól a pak chodili do otevřenější obrany. Takhle pořád hrajete do deseti hráčů, za mě chyběla lepší práce v boxu a agresivita ve vápně.“

S produktivitou bojujete v podstatě od začátku sezony, víte, kde hledat příčiny?
„První, co mě napadne, jsou standardní situace. Dřív jsme z nich byli produktivnější, spoustu gólů hlavou navíc dávali Ondra Lingr a Peter Olayinka. David Jurásek navíc dobře zavíral zadní tyč a připravoval nám pozice, tam nás momentálně v podobných zápasech tlačí bota. Centry z levé strany nejsou dnes zdaleka tak kvalitní jako ty zprava, často míče navíc létají do jiného prostoru, přestože máme ve vápně Tijaniho a Mojmíra. Další věc je, abychom proměňovali šance, určitě tam jsou věci, které jsou souhry náhod, ne ale všechny. Zásadní jsou standardky, Linži s Peterem dávali podstatnou část svých gólů právě hlavou.“

Budete chtít utkání s Teplicemi hodit před čtvrtkem co nejrychleji za hlavu?
„Hodit za hlavu to nechceme, musíme si to rozebrat. Spousta hráčů, jako Provi a spol, hrají na nových pozicích, musíme jim u videa vysvětlovat, jak se mají v určitých situacích chovat. V první půli jsme měli velkou převahu, mohli jsme z ní určitě vytěžit více. Další věc, kterou musíme zlepšit, jsou auty. Minulý rok jsme z nich dokázali být nebezpeční, teď jsme soupeři z vlastního vhazování darovali penaltu. To jsou věci, které si musíme ukázat, ve čtvrtek hrajeme, takže v pondělí máme jedinou šanci, kdy hráčům ukázat, jak se chovat v konkrétních situacích.“

Jak to vypadá se zdravotním stavem Sheriffa Sinyana?
„Poslední tři dny se připojil na přibližně 90 %, kluci na jeho stavu pracují dva a půl měsíce. Měl problém s achillovkou, měl tam zánět a zjednodušeně řečeno mu ztvrdla noha. To se z velké části podařilo odstranit, samozřejmě mu chybí zápasová a herní kondice. Ještě ho čeká nějaká práce, to, aby byl v plné zátěži, odhaduji ideálně na dva týdny. Optimální scénář je, že nám bude k dispozici po repre pauze, jeho rozehrávka na pozici levého stopera nám hodně chybí. On je sice pravák, obě nohy ale používá stejně, dává nám to variantu, i když stopery, které hrají, musím pochválit. Jak Tomáš a Igoh, tak ve středu Taras s Vlčákem hráli velice dobře.“