S AC Milán červená, v závěru gól Juráska a konec v UEL | SK Slavia Praha

S AC Milán červená, v závěru gól Juráska a konec v UEL

1:3
(0:3)
osmifinále, 14. 3. 2024, Eden Arena
SK Slavia Praha - AC Milan
Slávisti po porážce 2:4 na San Siru podlehli AC Milán i v domácí odvetě (1:3), v letošním ročníku Evropské ligy končí v osmifinále. Ráz odvety ovlivnilo vyloučení Tomáše Holeše ve 20. minutě, italský klub početní výhodu přetavil do poločasu ve tři branky. Finální podobu výsledku dal nádhernou ranou Matěj Jurásek. Do Edenu dorazilo 19 344 fanoušků.

Oproti zápasu na San Siru doznala úvodní jedenáctka dvou změn, vrátil se do ní Igoh Ogbu, na levém kraji nastoupil Conrad Wallem. Tým vedl s kapitánskou páskou Tomáš Holeš, který ve středu pole zastoupil zraněného Lukáše Masopusta.

Před výkopem duelu proběhla vzpomínková laser show, která připomněla slavné bitvy Slavie na evropském jevišti. Na den přesně před pěti lety Eden zřel fotbalový zázrak v podobě vyřazení Sevilly v osmifinále Evropské ligy.

Jako první zahrozili sešívaní, volný přímý kop rozehrál Lukáš Provod, pro odražený míč si došel Maignan. Brankář AC Milán si následně vyžádal ošetření kvůli předchozí srážce s Tomášem Vlčkem, ve hře pokračoval.

Ve 13. minutě David Douděra vybojoval rohový kop, gesty ještě více rozpumpoval Tribunu Sever. Na konci velkého závaru byla rána Mojmíra Chytila, Maignan balon na brankové čáře reflexivně vykopl pravou nohou. Výborný zákrok! O sedm minut později jednička AC přepustila místo v brance náhradníku Sportiellovi.

Ve stejné chvíli rozhodčí pomocí VAR přezkoumali zákrok Tomáše Holeše na Calabriu a kapitánu Slavie udělili červenou kartu. Stejně jako před týdnem na San Siru čekala na výběr trenéra Trpišovského dlouhá hra v početní nevýhodě. Po Provodově pádu v pokutovém území se penalta nepískala.

Proti sólu Pulišiće předvedl fantastický zákrok Jindřich Staněk, americkému útočníkovi zmenšil střelecký úhel, balon jej trefil. Stejně úspěšný byl i proti Leãovi po půl hodině hry, zakončení z bezprostřední blízkosti vytěsnil na roh.

Ve 34. už Staněk kapituloval, za jeho zády skončila rána Pulišiće - 0:1. O dvě minuty později hosté do prázdné branky vykombinovali druhý gól, na konci akce byl Loftus-Cheek – 0:2. V osmiminutovém nastavení pálil nad Staňkovu branku Leão. Tečku za prvním poločasem udělala dalekonosná střela Leãa do pravé šibenice - 0:3.

Do druhé půle nahradil Vlčka Michal Tomič, Leãovi na poslední chvíli zabránil v zakončení Zima. Po ostrém skluzu na Provoda obdržel žlutou kartu Gabbia, Chytil pak přepustil místo Václavu Jurečkovi.

V 70. minutě na konci rychlého kontru pálil nepřesně Tomič, Wallema nahradil Christos Zafeiris. Zbývající střídaná využil realizační tým pro Ivana Schranze a Matěje Juráska, odpracováno měli Douděra a Provod. Rohový kop rozehráli slávisti na krátko, k hlavičce se neprobil Ogbu. Dalekonosný pokus Tomiče Sportiella ohrozit nemohla.

V 85. minutě slávisti snížili, fantasticky levačkou na zadní tyč se prosadil Matěj Jurásek1:3. Gólman AC plachtil vzduchem marně, asistenci zapsal Zafeiris. Rozhodčí nastavil tři minuty, další příležitost už diváci ve vyprodaném Edenu neviděli.

Pouť výběru Jindřicha Trpišovského letošním ročníkem Evropské ligy skončila v osmifinále po porážkách 2:4 a 1:3 s AC Milán.

Další utkání čeká sešívané v neděli, od 15:00 přivítají Liberec.