Pardubice srazil Chytilův hattrick během osmi minut | SK Slavia Praha

Pardubice srazil Chytilův hattrick během osmi minut

3:0
(0:0)
22. kolo, 25. 2. 2024, Fortuna Arena
SK Slavia Praha - FK Pardubice
Slavia ovládla domácí zápas s Pardubicemi a zvítězila 3:0. Hrdinou utkání se stal střídající Mojmír Chytil, který ve druhé půli dokázal zkompletovat nejrychlejší hattrick historie české ligy. Stačilo mu na něj pouhých osm minut.

Slavia nastoupila proti dvanáctému týmu ligové tabulky se čtyřmi změnami v sestavě oproti poslednímu duelu v Karviné. Do základní jedenáctky se před navrátilce Zafeirise postavili Tijani a van Buren, vzadu pak došlo k výměně Tomášů, když Holeše nahradil Vlček.

Ještě před úvodním hvizdem se vzpomínalo, gratulovalo i oceňovalo. Minuta potlesku uctila nedávno zesnulého obránce Miroslava Pauříka, blahopřání ke kulatinám obdrželi Radek Černý a Luboš Kubík, finanční dar se předával organizaci Fuck Cancer, která podporuje pacienty s rakovinou.

K prvnímu ohrožení branky se domácí dostali už po čtyřech minutách hry, kdy se kapitán Ševčík ujal rohového kopu, jeho centr prodloužil Zafeiris a na zadní tyči hlavičkoval přes dva hráče van Buren. Jeho pokus ale v pohodě sebral gólman Budinský.

Po necelé čtvrthodině se na dvaceti metrech od branky hezky uvolnil Tijani, jeho následná přízemní střela ale zamířila dva metry vedle pravé tyče. O minutu později se míč po Wallemově centru odrazil na velké vápno k Zafeirisovi, i jeho rána levačkou ale minula Budinského bránu.

V 18. minutě pobavila vyprodaný Eden klička Christose Zafeirise ve vápně, po které se k další střele dostal Tijani, tentokrát ale jeho přízemní pokus vytáhl gólman hostů na roh. Za další dvě minuty pálil sám Zafeiris a jeho rána – ukrytá mezi obránci – nadělala Budinskému ještě výrazně větší problémy.

Větší vzrušení pak přinesla až 30. minuta, kdy Wallem poslal do vápna dlouhý centr, na který si parádně naskočil Tijani, svůj pokus ale poslal nad branku. O chvíli později se k první střele dostaly Pardubice, když po rychlém protiútoku z levé strany pálil Kissiedou, Mandous ale jeho pokus chytil.

Od slávistického brankáře pak začala asi nejslibnější akce první půle. V té Zafeiris našel dlouhým pasem Wallema, ten ve vápně přešel přes Chlumeckého a vystřelil po zemi, i tento pokus ale Budinský vyrazil.

V závěru poločasu se pak po devátém slávistickém rohu vyšplhal nejvýše na zadní tyči Tijani, razantní hlavičku ale poslal nad. I přes výraznou převahu Slavie se tak do kabin odcházelo za bezbrankového stavu.

Do druhé půle už nenastoupil Christos Zafeiris, který se zranil po Hlavatého faulu v závěru prvního dějství a nahradil ho tak Lukáš Provod. Spolu s ním přišel na hřiště i Mojmír Chytil, který vystřídal Micka van Burena.

A právě Chytil se téměř ihned octl v rychlém protiútoku, ve kterém dával balon na velké vápno Tijanimu, ten ale ztratil rychlost a rozhodl se namísto dalšího postupu střílet, na což byl Budinský připraven.

Po pěti minutách druhé půle se k nebezpečné hlavičce po Ševčíkově rohu dostal Ogbu, pardubický gólman ale jeho pokus zastavil. Za dalších pět minut míč ve vápně vyplaval před Chytilem, který ale z bezprostřední blízkosti nedokázal propálit vyběhnuvšího Bačkovského.

V 63. minutě došlo na straně sešívaných k dalším dvěma střídáním, kdy Wallema a Dioufa nahradili Masopust a Zmrzlý. O tři minuty později se pak Eden konečně dočkal gólu, a zajistili ho právě střídající hráči. Od Douděry se míč na pravé straně dostal Masopustovi, ten nacentroval před bránu a až překvapivě volný Mojmír Chytil poslal míč hlavou do sítě. 1-0.

Necelých deseti minut na to vlétl do vápna po Ševčíkově přihrávce Provod, jeho oblouček dokázal Budinský pouze zpomalit a Mojmír Chytil ve skluzu dostal za brankovou čáru svůj druhý gól v zápase. 2-0.

A protože dva góly dá sem tam každý, ale za tři už se dostanete i do titulku článku, dovršil Mojmír Chytil hned za další dvě minuty svůj hattrick, kdy gólmana propálil po krásné Provodově přihrávce z levé strany. 3-0.

Se třemi góly v rozmezí osmi minut tak vyrovnal třicet let starý rekord české nejvyšší soutěže – stejně krátká doba stačila na vstřelení hattricku Horstu Sieglovi v roce 1994.

Sešívaní se třemi góly v zádech zbytek zápasu kontrolovali a bez větších potíží si došli pro tři body. V následujících týdnech je pak čeká náročný program. Už ve středu 28. února domácí pohárové derby se Spartou, v neděli 3. března venkovní derby ligové, a následující týden už první kolo osmifinále Evropské ligy UEFA v Miláně.