Vítězný start. Proti Hradci pálili van Buren a Chytil | SK Slavia Praha

Vítězný start. Proti Hradci pálili van Buren a Chytil

2:0
(1:0)
1. kolo, 22. 7. 2023, Fortuna Arena
SK Slavia Praha - FC Hradec Králové
Slávisté v úvodním kole nového ročníku FORTUNA:LIGY porazili v Edenu Hradec Králové 2:0, vítěznou branku zařídil už ve 4. minutě Mick van Buren, pojistku přidal při své ligové premiéře v sešívaném Mojmír Chytil. Zápasu přihlíželo 17 311 fantastických fanoušků.

Trenérský tým Jindřicha Trpišovského vstoupil do zahajovacího duelu nové sezony v systému se třemi stopery. Do své ligové premiéry v sešívaném dresu vyběhl Tomáš Vlček, který v pátek podepsal se Slavií novou smlouvu do roku 2027. O produkci branek se měl starat trojlístek van Buren - Jurečka - Jurásek. Devatenáctiletý záložník rovněž den před utkáním prodloužil kontrakt o čtyři roky.

Sešívaní toužili ukončit proti Hradci třízápasovou sérii bez vítězství. Zápas začal minutou potlesku pro výborného sportovce a velkého slávistu Zdeňka Hejduka, člena odbočky Odboru přátel a profesionálního hasiče, který zemřel při tragické nehodě výjezdového vozu v Kolíně. Stejný ceremoniál proběhl i k uctění památky legendárního střelce Slavie Roberta Segmüllera, který zesnul v pondělí ve věku 78 let.

Čest jejich památce!

Na první gól nové sezony se v Edenu čekalo do 4. minuty. Krásnou přihrávku Tomáše Vlčka za obranu přebral na pravé straně hřiště Ivan Schranz, posunul před branku na nabíhajícího Micka van Burena, který se na přední tyči nemýlil – 1:0.

O čtvrthodiny později zavíral zadní tyč Igoh Ogbu, v pádu míč po sklepnutí van Burena do sítě dostat nedokázal. Ve 21. minutě slávisté navýšili vedení, radost Václava Jurečky byla předčasná, hlavní rozhodčí přezkoumal celou situaci s pomocí VAR a gól zrušil. Slibný průnik Tomáše Vlčka ubránili stopeři Hradce za cenu rohového kopu, kroucená rána Matěje Juráska těsně minula pravou šibenici Bajzovy branky. Gólman Hradce si poradil i s akrobatickým van Burenovým zakončením po centru Ogbua ve 32. minutě.

O pět minut později mohl navýšit vedení Tomáš Holeš, ve velké příležitosti ale pálil nad břevno. Pozici mu krásným pasem připravil Christos Zafeiris. Pár centimetrů chybělo i Davidu Douděrovi, cílil do stejného místa jako kapitána Slavie. Do kabin zamířili sešívaní s jednobrankovou výhodou.

O první vzrušení druhého poločasu se postaral Matěj Jurásek, svým centrem ale van Burenovu hlavu nenašel. V 58. minutě Ondřej Kolář fantastickým zákrokem vychytal Krejčího tutovku, Gabriel z dorážky trefil boční síť. O pár vteřin později Mick van Buren tečovanou střelou ze střední vzdálenosti orazítkoval pravou tyč.

Po hodině hry Jindřich Trpišovský třikrát střídal, odpracováno měli Jurečka, Jurásek a Schranz, jejich místa zaujali Mojmír Chytil, Lukáš Provod a Ondřej Lingr. Poslední jmenovaný se záhy objevil v nadějné šanci, hlavičkou přestřelil. Centroval Chytil po autu Provoda. Uklidňující druhý padl po obrovském závaru v 70. minutě, nadvakrát se prosadil Mojmír Chytil a vstřelil svou premiérovou branku v červenobílém dresu – 2:0.

Třetí branku ve své síti odmítl Bajza v 79. minutě, Lingrovu ostrou hlavičku vyboxoval na roh. Na závěr utkání zamířil na hřiště Petr Ševčík, který nahradil Christose Zafeirise. O chvíli později Lukáš Masopust střídal Davida Douděru.

V poslední šanci utkání těsně minul zadní tyč Chytil, když udržel balon zády k brance proti dvojnásobné přesile.

Slávisté v zahajovacím zápase nové sezony přehráli Hradec Králové 2:0, v dalším kole se představí v Českých Budějovicích. Výkop zápasu je naplánován na neděli 30. července v 15:00.