Historický kalendář | SK Slavia Praha

Historický kalendář

neděle 13. 10. 1907

První derby trenéra Maddena skončilo nerozhodně

13. října 1907 se po jedenácti letech opět hrálo derby mezi Slavií a Spartou. Souboj skončil nerozhodně 2:2. Branky Slavie vstřelil Bělka. Sestava Slavie: Pulchert – Krummer, Kolář – E. Benda, Jirkovský, Kotouč – Lomoz, Bělka, Jenny-Starý, Košek a Jahn. Trenérem byl J. W. Madden. Ačkoliv se všichni těšili na jasné a vysoké vítězství Slavie, opak byl pravdou. Sice už ve 4. minutě vyloučil rozhodčí Freja hráče Sparty za faul na brankáře Pulcherta a brzy nato vedla Slavia 1:0. Když pak sparťan Hradecký vyrovnal a přidal další gól, schylovalo se k senzaci. Sparta se stáhla do obrany, devět hráčů pobíhalo a bránilo před sparťanskou brankou a nedovolilo žádnému z velkolepých slavistických útočníků vyrovnat. Naštěstí však Bělka minutu před koncem zachránil čest Slavie. Utkání řídil bývalý kapitán Slavie MUC. Karel Freja. Bylo to první derby pro trenéra Maddena i pro Bělku, který vstřelil první regulérní gól derby.

pátek 13. 10. 1995

Deset gólů v Edenu v souboji dvou Slavií

13. října 1995 padlo v Edenu v 10. ligovém kole 10 gólů. Červenobílí deklasovali Moravskou Slavii Uherské Hradiště 9:1. 13. říjen připadl v roce 1995 na pátek. Tedy „Pátek třináctého“. Jak to asi dopadne, ptali se fanoušci v Edenu i u televizních obrazovek. Slavia hostila nováčka z Uherského Hradiště. Zápas se sešívaným opravdu vydařil. Výhra 9:1 nepotřebuje komentáře. Hvězdou zápasu byl Robert Vágner. Už ve 14. minutě dával během „divoké úvodní čtvrthodinky“ na 3:1 a exceloval hned po přestávce: 48. minuta 6:1, 57. minuta už 7:1 a 68. minuta dokonce 8:1. Byl nezastavitelný. K jeho čtyřem gólům přidal ještě Vladimír Šmicer dva a Daniel Šmejkal, Radek Bejbl a Lukáš Jarolím po jednom. Sestava: Stejskal – Kozel (Hunal) – Pěnička, Hyský – Krištofík (Lerch), Bejbl, Poborský (L. Jarolím), Novotný, Šmejkal – Šmicer, Vágner. Tímto zápasem začala velká série: už za čtyři dny zaznamenala Slavia v Poháru UEFA výhru 2:1 na půdě Lugana a o víkendu stejnou výhru na Baníku Ostrava. Začala červenobílá éra, o níž se tehdy soudilo, že svěřenci trenéra Františka Cipra hráli nejlepší fotbal v novověké éře. Jaký byl konec? Šťastný jako ten pátek. Po předlouhých 49 letech Slavia získala titul mistra ligy!