Historický kalendář | SK Slavia Praha

Historický kalendář

neděle 11. 9. 1938

Slavia vyhrála Středoevropský pohár!

11. září 1938 kapitán červenobílých Ferdinand Daučík převzal trofej pro vítěze Středoevropského poháru. Jde stále o nejslavnější a nejcennější trofej, jakou náš klub získal. V odvetném finále v Budapešti porazila Slavia favorizovaný FC Ferencváros 2:0. Branky vstřelili Vytlačil a Šimůnek. Sestava: Bokšay – Černý, Daučík – Průcha, Nožíř, Kopecký – Vacek, Šimůnek, Bican, V. Bradáč a Vytlačil. Trenér Jan Reichardt. Finále sledovalo 36 000 diváků. Slavia věděla, že nemá co ztratit. Začala odvážně a už ve druhé minutě napálil Vytlačil míč do brankáře, ve 27. minutě spálil další vyloženou šanci Šimůnek. Pak ale začali hrát Maďaři a slavisté nedělali nic jiného, než že se bránili. Bokšay měl mimořádně šťastný den, takřka zázračně zneškodnil několik střel Sárosiho a Toldiho. V 57. minutě přihrál Bican Vytlačilovi a ten dal z těžkého úhlu první branku Slavie. Domácí odpověděli novou vlnou útoků. Z jednoho protiútoku však dostal míč znovu Vytlačil a nádherným, načechraným centrem jej poslal před maďarskou branku. Tam si naběhl Šimůnek a hlavou vstřelil druhý gól. Slavia vyhrála 12. ročník soutěže. Kapitán Slavie Ferdinand Daučík mohl z rukou předsedy soutěže Itala Copoly konečně převzít Středoevropský pohár! Slavia brala svůj cíl ve dvanáctém ročníku konečně vyhrát a nebýt jen „korunním princem“ naprosto vážně už od přípravy. Sportovní náčelník Pechar a trenér Reichardt vůbec poprvé angažovali po celou dobu přípravy tři atletické a kondiční trenéry Škardu, Havla a Marka. V realizačním týmu ho ještě doplnil „na plný úvazek“ do té doby jen částečně spolupracující masér Heger. Na mistrovství světa zraněný Plánička vedl individuální tréninky brankářů. A proč to úsilí? Od zahájení patrně nejprestižnější pohárové soutěže „starého kontinentu“ v roce 1927 až po datum odvetného finále naše barvy čekaly na triumf neuvěřitelně dlouho. Přesně čtyři tisíce a sedm dnů!