Historický kalendář | SK Slavia Praha

Historický kalendář

pátek 26. 6. 1925

Narodil se Ladislav Hlaváček

26. června 1925 se narodil útočník Ladislav Hlaváček. Do Slavie přišel tento pravý křídelní útočník nevysoké postavy, ale zato s mimořádně vysokou rychlostí, z Kolína. A stal se tady ligovým kanonýrem par excellence. V letech 1948 až 1952 vstřelil ve 178 zápasech 148 branek. V roce 1949 nastřílel 28 branek ve 26 ligových utkáních. Nezapomenutelný výkon podal v utkání v Teplicích v roce 1951, které slávisté vyhráli 6:2. Hlaváček v něm vstřelil čtyři branky. Československo reprezentoval třináctkrát a vstřelil pět branek. Proslavil se v mezistátním utkání na Strahově dvěma góly Maďarům, kteří byli v té době považováni za absolutní evropskou špičku.

neděle 26. 6. 1938

Slavia zahájila tažení Středoevropským pohárem vítězně

26. června 1938 hrála Slavia zápas 1. kola Středoevropského poháru na hřišti Beogradski SK. Zápas vyhráli hosté 3:2. Branky vstřelili Vytlačil, Vojta Bradáč a Horák Zbývající hráči v sestavě byli: Bokšay – Černý, Daučík, Bouška, Nožíř, Kopecký, Šimůnek a Bican. Trenérem byl Jan Reichardt. „První gól dal Vytlačil přímo z rohového kopu. Několik minut na to se Bradáč vydal k sólovému výšlapu, a aniž narazil na odpor, docválal s merunou až do sítě. V polovině prvního poločasu to bylo už 3:0, jelikož ztrémovaný brankář Bělehradu upustil míč z rukou přímo na Horákovu nohu. Po změně stran však Slavia trochu polevila, hráči se k míči moc nehrnuli, Jihoslované se ale snažili vstřelit alespoň čestný gól. To se jim sedm minut před koncem podařilo a záhy přidali druhý gól. Poslední dvě minuty dokonce visela ve vzduchu vyrovnávací branka, ale do Bokšayovy brány bohudík nepadla,“ psalo se v tehdejším tisku.

sobota 26. 6. 1948

Rekordní ligová výhra nad Českými Budějovicemi 15:1

26. června 1948 se hrálo na Slavii poslední ligové kolo ročníku 1947/1948. Domácí Slavia hostila sestupující SK České Budějovice. Slávisté i sparťané měli shodně 25 bodů. Červenobílí proto honili skóre, zápas nakonec vyhráli vysoko 15:1. Sedm branek vstřelil Josef Bican, tři branky Antonín Bradáč, dvě Ladislav Hlaváček, po jedné přidali Trnka, Kopecký a Hanke. Další hráči byli Deršák – Kocourek, Říha, Vlk a Hemele. Trenérem byl König. Ani vysoká výhra Slavii k titulu bohužel nepomohla. Druhý den totiž vyhrála Sparta v Žilině 7:2 a na skóre se stala mistrem.

neděle 26. 6. 1983

Narozeniny slaví Pavel Fořt

26. června 1983 se narodil bývalý útočník Slavie Pavel Fořt. V letech 2003 až 2007 a 2009 odehrál ve Slavii 186 zápasů a vstřelil 87 branek. V sezoně 2008/2009 oslavil se Slavií mistrovský titul.