Jan Lála: Jak jsem nakonec k medaili přišel | SK Slavia Praha
Více

Jan Lála: Jak jsem nakonec k medaili přišel

Jak se na hrudi legendárního obránce Slavie i reprezentace Jana Lály blýskala vytoužená medaile z mistrovství světa? Dozvíte se v našem vánočním seriálu ke 130 letům klubu.

Finálový zápas končí, stadionem se rozléhají tóny We are the Champions, oba týmy přebírají medaile. Poražení finalisté stříbrné, vítězové zlaté. Kromě hráčů, kteří zasáhli do zápasu, medaile dostávají také náhradníci z lavičky a členové realizačního týmu. Hlavní trenér, jeho asistenti, kondiční trenéři či fyzioterapeuti. Tato scéna ostře kontrastuje s tím, co se odehrálo po finálovém zápase Brazílie s Československem 17. června 1962 na mistrovství světa v Chile. Svěřenci trenéra Rudolfa Vytlačila prohráli 1:3.

„Nastal ohromný zmatek na hrací ploše. Brazilské fanoušky nikdo v ochozech neudržel. Objímali své hvězdy, nosili je na ramenou kolem hřiště a k našemu milému překvapení obecenstvo vytleskalo i nás, poraženou jedenáctku. Bylo to příjemné a nezapomenutelné. Asi po dvaceti minutách těch rituálů se začalo s ceremoniálem. Brazilský kapitán Mauro Ramos převzal Zlatou Niké a jedenáctka hráčů s trenérem pamětní medaile. To čekalo i nás,“ vzpomínal na ceremoniál na stadionu v Santiago de Chile Josef Kadraba.

„Jedenáct hráčů z finále a trenér Vytlačil si ocenění převzali taky a vedle funkcionářů nám gratuloval i soupeř. Mně konkrétně Zózimo. To všechno posmutněle sledoval hodně zblízka Honza Lála. Obrovský srdcař a smolař. Všechno odehrál excelentně, až na konci semifinále ho nevybíravě fauloval Jugoslávec Skoblar. Ve finále tak hrát nemohl kvůli zranění. Přitom měl za sebou pět nádherných zápasů, já třeba jen tři a medaili jsem bral. Bylo jich jenom dvanáct. Trenér ‚Schöne Rudi‘ Vytlačil Honzův smutek viděl, byl k nám obdivuhodně pozorný a chápavý, a tak zavelel: Honzo, pojď sem! Sundal si svou medaili z krku a podal ji Honzovi: ‚Ber, dokud dávám. Ty si ji zasloužíš, teď už tě svět nepřehlédne,‘“ popisoval šlechetný čin Josef Kadraba.

A tak se také na hrudi legendárního obránce reprezentace i Slavie Jana Lály blýskala vytoužená medaile z mistrovství světa.

„To je pravda, měl jsem tehdy obrovskou radost, když jsem tam stál mezi trenérem Vytlačilem a Pepíkem Kadrabou. To jsou chvíle, na které se nezapomíná,“ zavzpomínal se slzami v očích na krásné fotbalové okamžiky Jan Lála.


Aktuálně

Tři remízy, jedna výhra. Slávisté úspěšnější v rámci derby víkendu

5. 6. 2023
O víkendu 3. a 4. června se konala mládežnická derby kategorií U16, U17, U18 a U19. Tři utkání se rozešla smířlivou remízou, to čtvrté vyhráli sešívaní 2:1.

Šest slávistů s lvíčaty na EURO jednadvacítek

5. 6. 2023
Trenér Jan Suchopárek povolal na evropský šampionát do jednadvaceti let, který bude probíhat v Gruzii a Rumunsku, sedmero slávistů.

Novým mediálním partnerem Slavie je platforma Seznam.cz

4. 6. 2023
Nejstarší český klub oznámil další výraznou posilu. SK Slavia Praha uzavřela mediální partnerství se společností Seznam.cz, technologickým lídrem a tuzemskou internetovou jedničkou. Spojení dvou silných značek má za cíl zviditelnit sportovní i další strategické aktivity Slavie v očích české veřejnosti.

Další články