Slávistická akademie se snaží držet krok se světem | SK Slavia Praha
Více

Slávistická akademie se snaží držet krok se světem

Mládežnická akademie navázala na spolupráci se společností Dynaoptic, která se zabývá neuorovizuálním rozvojem jednotlivých složek hráčské inteligence. Více spolupráci přiblížil sportovní psycholog akademie Martin Macháček.

Nároky současného fotbalu se neustále zvyšují. Hráči musí být připraveni po fyzické, technické i taktické stránce. Jen toto však nestačí. V posledních letech se ve fotbalové terminologii ustálil i pojem hráčská herní inteligence. Ta označuje schopnost hráče vidět, rozpoznat a vyhodnotit aktuální herní situaci a s ohledem na svůj post a postavení na hřišti zvolit nejvhodnější řešení. Zdánlivě neuchopitelnou schopnost můžeme i díky novým technologiím u hráčů monitorovat a následně cíleně rozvíjet. Vše blíže přiblíží sportovní psycholog akademie Martin Macháček. 

„To zda a jak rychle danou situaci hráč „vidí“ lze analyzovat ve třech úrovních. První úroveň zjišťuje, jaký přehled má hráč o dění kolem sebe, kolik tzv. „scanningů“ je během několika sekund před příjmem míče schopen udělat, kolik informací o postavení a pohybu spoluhráčů a protihráčů je schopen načíst. Zde platí jednoduché pravidlo – čím více, tím lépe. Druhou úrovní je samotné vidění. Jak rychle a efektivně jsou oči hráče schopny přeostřovat z blízka na dálku a naopak či kolik informací jsou hráči schopni vidět v periferním poli. Třetí úrovní je pak samotná rychlost a správnost zpracování viděné informace na hřišti a následná motorická reakce hráče. Všechny tři úrovně jsou trénovatelné a lze je rozvíjet specifickým  i nespecifickým způsobem,“ říká Martin Macháček.

Pro nespecifický způsob jsme v posledních letech navázali spolupráci se společností Dynaoptic, která pro naše vybrané hráče zajišťuje neurovizuální diagnostiku a následně sestavuje individuální tréninkový plán pro daného jedince. Podstatu činnosti společnosti přiblížil majitel společnosti pan Radovan Knap. 

„Sportovec má dnes minimum času na rozhodnutí a zvládání klíčových situací. Dnešní sportovci jsou už na hraně možností fyzické kondice. Je potřeba si uvědomit, že vizuální systém vede motorický systém. Největší apel od nás je, že sportovec na svůj sport a běžný život musí skvěle vidět, ne jenom ostře ale i ve spolupráci očí (funkční vidění), která je klíčová pro předání správné informace do mozku o odhadu vzdálenosti, rychlosti, výšky, rotace míče, načasování, výběru místa atd. Prostřednictvím neurovizuálního tréninku tedy nabízíme úspornější využívání očí a zpracování obrazu, přičemž tělu následně zůstává více energie na silový výkon, ať už během tréninku, ale hlavně při samotném zápasu. Naše krédo je – oči vedou tělo,“ říká Radovan Knap.

Součástí individuálních tréninkových plánů je i aplikace Neurotracker. Skoro dvě desítky hráčů akademie se v posledním roce zapojily do tréninku pomocí této aplikace. Jedním z nejpoctivějších v tomto program je i kometa posledních měsíců Daniel Samek. „Pro mě jako středního záložníka beru Neurotracker jako velmi důležitou součást mého způsobu hry. Neurotracker mi pomáhá zlepšovat celkové vidění hry a přehled o ní, ale také správně vyhodnocovat situace ve hře. Troufám si říct, že bez Neurotrackeru bych teď nebyl tam kde jsem,“ říká Samek.

Kognitivní trénink, herní inteligence, čtení hry… To jsou pojmy, které v posledních měsících hráči v akademii slýchají stále častěji. „Cílem je, aby o své hře přemýšleli nejen v rovině kondiční a technické, ale aby stejnou pozornost dali péči a tréninku svých očí a kognici obecně“, uzavírá Macháček.

Aktuálně

Za slávistkami na finále poháru

1. 5. 2024
Ve středu 8. května od 12:45 hodin se ve Velkém Meziříčí odehraje finále Poháru FAČR, kde se naše fotbalistky utkají se Slováckem. Společný autobus organizovaný Fanklubem a Odborem přátel Slavie vyjíždí, a vy můžete být jeho pasažérem!

MATCHDAY Hradec. Rekord, první trefa i spokojený odchovanec

1. 5. 2024
Slávisti po více než dvou letech dovedli venkovní ligové střetnutí s Hradcem Králové do vítězného konce, Jindřich Trpišovský se svou 192. výhrou stal trenérským rekordmanem české nejvyšší soutěže. Kamery MATCHDAY v Malšovické Aréně vše poctivě snímaly.

Terénní sanitky i pomoc nemocným dětem. Adresná podpora dorazila na Ukrajinu

30. 4. 2024
Ihned po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu začala Slavia pomáhat Ukrajině ve všech oblastech. Aktivně se zapojili zaměstnanci, hráči, realizační tým, fanoušci i kluboví partneři. V posledních dnech se pak realizovaly další dva projekty adresné pomoci, které klub podpořil v sezoně 2023/2024.

Další články