Klubové úspěchy | SK Slavia Praha

Klubové úspěchy

21 x Mistr ligy

Celkem jednadvacetkrát se stali fotbalisté Slavie fotbalovým mistrem své země. Poprvé to bylo v roce 1913, kdy Slavia dobyla svůj historicky první titul uznávaný Českomoravským fotbalovým svazem i oficiálními fotbalovými historiky. Trenérem prvních slávistických mistrů byl John William Madden. Slavia se se poté stala fotbalovým mistrem v letech 1925, 1928/1929, 1929/1930, 1930/1931, 1932/1933, 1933/1934, 1934/1935 (double – vítězství v lize i v domácím poháru), 1936/1937, 1939/1940, 1940/1941 (double), 1941/1942 (double), 1942/1943, 1946/1947, 1995/1996, 2007/2008, 2008/2009, 2016/2017, 2018/2019 (double) 2019/2020 a 2020/2021. 2. května 2021 získali sešívaní třetí titul v řadě po trenérem Jindřichem Trpišovským.

4 x Charity Cup

Český svaz footballový vyhlásil jeho založení v roce 1905, první ročník se uskutečnil o rok později. Poprvé Slavia vyhrála třetí ročník Charity Cupu (Pohár dobročinnosti) v roce 1908. Další tři vítězství v Charity Cupu vybojovala Slavia v letech 1910, 1911 a 1912.

10 x Středočeský pohár

Pravidelná pohárová soutěž se za účasti pražských a středočeských klubů hrávala od roku 1918. Slavia vybojovala Středočeský pohár celkem desetkrát.

4 x Český pohár

Slavia vyhrála Český pohár v letech 1940/1941 (ve dvoukolovém finále přejela Spartu 2:3 a 6:3), 1941/1942 (díky finálovému triumfu 5:2 a 5:5 nad AFK Bohemia) a do třetice v roce 1945 (ve finále sešívaní zdolali SK Rakovník 1:1 a 5:2). Tady šlo o Pohár osvobození, neboť Český pohár dostal po konci druhé světové války nový název. V ročníku 1973/1974 vybojovala Slavia první cennou trofej od slavné éry Pepiho Bicana a Vlasty Kopeckého. Ve finále Českého poháru porazila Spartu. Po domácí remíze 1:1, dobyli slávisté sparťanskou Letnou vítězstvím 3:1. Tento úspěch byl na dlouhá léta posledním pohárovým triumfem Slavie, neboť následném finále Československého poháru podlehli červenobílí vítězi Slovenského poháru Slovanu Bratislava (1:0, 0:1) po prodloužení na penalty 3:4.

3 x Pohár ČMFS

V novodobé historii českého fotbalu zvedli červenobílí Pohár ČMFS nad hlavu celkem třikrát. V letech 1997, 1999 a 2002. V roce 1997 se hrálo finále15. června na Strahově, který viděl malé pražské derby mezi Slavií a Duklou. Na stadion dorazilo 8236 diváků. Navzdory atraktivnímu fotbalu gól po devadesáti minutách nepadl a tak se rozhodovalo v prodloužení. Pod taktovkou trenéra Františka Cipra vyhrála Slavia Pohár ČMFS v této sestavě: Stejskal – Hyský (53. Řehák) – Vlček, Kozel, Ašanin – Lasota (100. Pěnička), Ulich, Horváth, Novotný – Vágner (67. Vávra) – Vácha. V roce 1999 se sešívaní zase probili až do finále a tak 25. května stanuli na Strahově proti Slovanu Liberec. A zápas dospěl opět do prodloužení. A protože stále platil zlatý gól, mohli sešívání už podruhé d zvednout nad hlavu Pohár ČMFS. Získali ho pod vedením trenéra Jaroslava Hřebíka v sestavě: Černý – Vlček, Rada, Petrouš, Labant – Lerch, Ulich, Horváth, Skála (77. Dostálek) – Zelenka (60. Malár), Vágner. V roce 2002 dorazilo na pohárové derby pražských na Strahov 13. května 8820 diváků. Červenobílý kotel rozjásal Tomáš Došek, který z první vážnější akce utkání prostřelil tečovaným balonem gólmana Sparty Čecha. A v 17. minutě se opět prosadil Tomáš Došek a poslal Slavii do dvoubrankového vedení. O čtyři minuty později sice kapitán Sparty Novotný tečoval balon za záda brankáře Černého a snížil tak na 1:2. Více branek už ale v utkání nepadlo. Finálové pohárové vítězství nad Spartou vybojoval trenér Miroslav Beránek a sestava ve složení: Černý – L. Došek, Šuškavčevič, Petrouš, Skácel – Piták, Dostálek, Gedeon (86. Stibůrek), Kuchař – T. Došek, Kuka (10. Vachoušek).

4 x MOL Cup

9. května 2018 na stadionu v Mladé Boleslavi slávisté po šestnácti letech zvedli opět nad hlavu trofej pro vítěze domácího poháru. Ve finále porazili Jablonec 3:1. Ve své cestě za pohárovým triumfem slávisté postupně vyřadili Třinec, Jihlavu, Liberec a Mladou Boleslav. Ve finálovém zápase s Jabloncem vstřelil dvě branky Stanislav Tecl, třetí přidal Miroslav Stoch. Ve finále Slavia nastoupila v sestavě: Kolář – Frydrych (90. Kúdela), Jugas, Ngadeu, Bořil – Souček – Stoch (90. Danny), Hušbauer, Sýkora, Zmrhal – Tecl (81. Škoda). V podzimním tažení pohárem vedl červenobílou družinu trenér Jaroslav Šilhavý, na jaře bojovali slávisté pod taktovkou kouče Jindřicha Trpišovského.

V dalším ročníku 2018/2019 Slavia výhru v domácím poháru zopakovala. 22. května 2019 zvítězili slávisté ve finále hraném v Olomouci nad Baníkem Ostrava 2:0. Tři dny po zisku ligového titulu tak Slavia zkompletovala po dlouhých 77 letech unikátní double. Ve 37. minutě skóroval z penalty Tomáš Souček, v 78. minutě přidal další gól Lukáš Masopust. Trenér Jindřich Trpišovský do utkání nominoval sestavu: Kolář – Frydrych, Ngadeu, Deli, Bořil – Souček, Traoré (55. Král) – Masopust, Hušbauer (73. Olayinka), Zmrhal – Škoda (83. Kúdela).

20. května 2021 mohli fotbalisté Slavie opět po dvou letech oslavovat prestižní double! Mistrovskou sezonu 2020/2021 ještě svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského vylepšili účastí ve finále domácího poháru, ve kterém porazili Plzeň na jejím stadionu 1:0. Potřetí během čtyř let tak ovládli MOL Cup. Vítězný gól vstřelil Abdallah Sima po krásné přihrávce Ibrahima Traorého. Finálová sestava Slavie: Kolář – Bořil, Deli (80. Zima), Kúdela, Masopust (60. Sima) – Ševčík, Hromada (60. Traoré) – Oscar, Stanciu (80. Lingr), Bah – Kuchta (80. Van Buren).

3. května 2023 se po 21 letech spolu opět utkali ve finále domácího poháru v rámci 306. derby fotbalisté Slavie a Sparty. Červenobílí před svými skvělými fanoušky proměnili i čtvrtý mečbol. Ve finále domácího poháru vyhráli nad Spartou na Letné 2:0 po výstavní brance Davida Douděry a vlastním gólu obránce Panáka. Trenérský tým pod vedením Jindřicha Trpišovského poslal na hřiště tuto sestavu: Kolář – Holeš, Ogbu, D. Jurásek (86. Hromada) – Douděra, Oscar, Traoré (54. Zafeiris), Schranz (86. Lingr) – M. Jurásek (54. Provod), Jurečka – Van Buren (80. Tecl).

1 x Středoevropský pohár

11. září 1938 se Slavia konečně dočkala vítězství ve Středoevropském poháru. V 1. kole porazila Beogradski 3:2, v Praze 2:1. Ve 2. kole docílila senzačního vítězství nad Ambrosianou 9:0 a 3:1. Ve 3. kole v Janově sice prohrála s Genovou 2:4, ale v Praze vyhrála 4:0. Ve finále hráli slávisté v Praze s Ferencvárosem nerozhodně 2:2, ale v Budapešti si připsali výhru díky brankám Vytlačila a Šimůnka 2:0. Vítězové Středoevropského poháru jsou na snímku pořízeném agenturou Magyár Hírlap v neděli 11. září 1938 po skončení finálového duelu a po předání vítězné trofeje kapitánovi Slavie Ferdinandu Daučíkovi. V horní řadě stojí zleva: legační rada našeho vyslanectví v Maďarsku magistr Fíša (zastupující ČSR v organizačním výboru soutěže), předseda organizačního výboru soutěže signore Coppolla (jinak předseda italské fotbalové asociace) a dále už jen členové SK Slavia. Václav Valoušek (předseda fotbalu ve Slavii, vedoucí výpravy), Josef Laufer (mezinárodní sekretář Slavie, rozhlasový reportér a sportovní redaktor ČTK), hlava maséra Jiřího Hegera, Josef Bican, hlava druhého brankáře Aloise Bureše, Rudolf Vytlačil, hlava trenéra Jana Reichardta, Karel Černý, Ladislav Šimůnek, Aleksa Bokšay, v civilu jsou sportovní náčelník Václav Pechar (hráč prvního mužstva 1920 – 1924, nyní v roli vedoucího mužstva) a Václav Bouška, co hrál úvodní dva zápasy s Beogradski. V dolní řadě zleva: Vojta Bradáč, v civilu Koloman Bobor (bývalý hráč Slavie maďarské národnosti 1927 – 1929, při tomto zápase působil v roli oficiálního tlumočníka anglickému rozhodčímu Jewellovi), Otakar Nožíř, kapitán Ferdinand Daučík s trofejí, Vlasta Kopecký, Karel Průcha a Bedřich Vacek.