280. derby: Slavia vs. Sparta 0:2 | SK Slavia Praha

0:2
(0:0)
10. kolo, 28. 9. 2013, Eden Arena
SK Slavia Praha - AC Sparta Praha
Branky: <b>Branky:</b> 61. Vácha, 90. Dočkal <br> <b>ŽK:</b> Dostál, Kisel, Gecov - Vácha<br> <b>ČK:</b> 90. Kisel (SLA)<br> <b>Rozhodčí:</b> Kovařík - Pelikán, Moláček
PRAHA/EDEN - Jubilejní 280. pražské derby Slavie a Sparty se stalo tentokrát kořistí hostujícího týmu. Sparta díky Brankám Váchy a Dočkala ze druhé půle zvítězila 2:0.
Trenér Koubek musel udělat na poslední chvíli dvě změny v předpokládané základní sestavě. Ondru Petráka a Tomáše Mičolu nepustilo na hřiště zranění, oproti zápasu v Jablonci tak na stoperu nastoupil vedle Martina Dobrotky Milan Bortel, na pravý krej zálohy se postavil od začátku Vojta Štěpán. Levou stranu obrany obsadila nová akvizice sešívaných Fernando Neves.

V první půli se před zraky téměř šestnácti tisíc skvělých fanoušků odehrávala vyrovnaná bitva, která přinesla několik šancí na obou stranách. Ve 21. minutě otevřeli účet gólových příležitostí hosté, když tečovaný balon odskočil k Lafatovi a před ním se octla volná cesta k Rakovanově brance, skvěle se ale stačil vrátit Dobrotka, který sparťanského útočníka zastavil, a následnou Váchovu střelu zablokoval prozměnu Juhar.

Šest minut nato se v první velké příležitosti octla Slavia. Nevesův dlouhý balon sklepl ve vápně před Vaclíkem Kisel, skákající balon si našel Dávid Škutka a jeho střelu před brankovou čárou se štěstím zblokoval stoper Brabec.

Poslední šanci v první půli měla rovněž Slavia, na malém vápně se k hlavičce dostal Škutka, jeho pokus ale Vaclík zpod břevna vyrazil na roh. Do kabin tak oba týmy odcházeli za stavu 0:0.

Branky padaly až po změně stran. V 61. minutě se k přímému kopu postavil Lukáš Vácha a střelou přes zeď k levé tyči překonal do té doby výborně chytajícího Mateje Rakovana.

Slavia i po inkasované brance nesložila zbraně a ve stále více nervózním zápase se pokoušela vyrovnat. V 74. minutě našel Štěpánův centr Karola Kisela, ten ale z malého vápna mířil v těžké pozici mimo. V 77. minutě se pak kapitán sešívaných odhodlal k nebezpečné střele z 25 metrů, kterou zhruba o metr minul levou Vaclíkovu tyč.

Smutný moment našeho kapitána přišel pak na začátku nastaveného času. Kisel to ve vápně soupeře přehnal s bojovností, ve skluzu trefil jak Costu, tak gólmana Vaclíka a po druhé žluté kartě byl vyloučen.

Sparta přesilovku nakonec v páté minutě nastavení přetavila v druhý gól. Dočkal v protiútoku zkusil prudce odcentrovat z pravé strany a míč před skákajícím Rakovanem nešťastně tečoval do vlastní sítě Milan Bortel.

Sparta tak Slavii oplatila loňskou porážku z Edenu a zvítězila 2:0. V dalším kole čeká sešívané podobně těžký soupeř, Slavia se představí na hřišti úřadujícího mistra Viktorie Plzeň.