Rekordní výhra v Evropě a postup do 3. předkola UECL | SK Slavia Praha

Rekordní výhra v Evropě a postup do 3. předkola UECL

7:0
(4:0)
2. předkolo, 28. 7. 2022, Fortuna Arena
SK Slavia Praha - St Joseph´s
Slávisté přehráli v domácí odvetě gibraltarský St Joseph's 7:0, zaznamenali svou nejvyšší výhru v evropských pohárech v historii, a postoupili do 3. předkola Evropské konferenční ligy, kde narazí na řecký Panathinaikos Athény. První duel proběhne za týden ve Fortuna Areně.

Slávisty přivedl na hřiště poprvé v nových domácích dresech kapitán Aleš Mandous. Zápas odstartoval ostrým zákrokem na Lukáše Provoda, za který viděl Bauti žlutou kartu. Po osmi minutách zvedla diváky ze sedadel "zidanovka" v podání Daniela Fily, která vyústila v zajímavou šanci, na jejímž konci stál Peter Olayinka, který však na balon těsně nedosáhl.

V dobré pozici se po přihrávce Lingra ocitl také Provod, jeho střelu obrana soupeře zablokovala a po následném rohu zakončoval Christ Tiéhi těsně vedle levé Fitzsimonsovy tyče.

Svižná kombinace na velkém vápně vyústila v Jurečkův centr z pravé strany, který přesně našel hlavu novopečeného otce Petera Olayinky. Ten svůj gól oslavil symbolicky kolébkou na počet dva dny staré dcerky Jemmy – 1:0! Po dvaceti minutách hry znovu zaúřadovala výborně hrající pravá strana, Ivan Schranz předložil míč Václavu Jurečkovi a ten neomylně zakončil a užil si první soutěžní gólovou radost v sešívaném – 2:0!

První šance soupeře přišla po chybě Tiéhiho, který však své zaváhání odčinil dobrým obranným zákrokem. Na druhé straně hřiště zvolil efektní zakončení nůžkami Daniel Fila, který z hranice penalty mířil jen těsně vedle branky. Zpoza vápna napřáhl ke střele také Lukáš Provod, jeho projektil však proplachtil vysoko nad břevnem.

Ve skvělém světle se ukázal David Jurásek na levé straně, jehož centr proměnil ve svůj druhý gól opět hlavou Peter Olayinka3:0.

Nedůraz v obraně soupeře potrestal střelou z otočky Daniel Fila, který ve 34. minutě zamířil přesně do pravého dolního rohu branky – 4:0. V Edenu panovala skvělá atmosféra, děti na Tribuně Sever utvořily druhý kotel a spolu s celým stadionem hlasitě podporovaly slávisty na cestě za dalším gólem.

Druhý poločas začal krásnou střelou v podání levačky Lukáše Provoda, která však skončila pouze na břevně. K exekuci volného přímého kopu se pak postavil Christ Tiéhi a výstavní ranou vymetl pravý horní roh branky – 5:0. Pro záložníka z Pobřeží Slonoviny to byl rovněž první soutěžní gól za Slavii.

Do zajímavé příležitosti se dostal hostující Boro, ale z úhlu trefil jen boční síť Mandousovy branky. V 68. minutě doběhl přetažený centr z levé strany Moses Usor, ale přestřelil. Z následného protiútoku zahrozil Ferrer, Mandous ho však skvěle vychytal. Na druhé straně hřiště si míč vzal Ewerton, prokličkoval se až do vápna a svou střelou jemně lízl břevno.

Tlak domácích málem vyvrcholil po rohu Ewertona, kdy si na míč naskočil Valenta a o pár centimetrů přestřelil branku pod „přestěhovanou“ Tribunou Sever.

Poslední desetiminutovka byla plně pod taktovkou sešívaných, kteří brankáře soupeře častovali spoustou střel. Nápor vyústil v nastaveném čase, kdy vedení 6:0 navýšil střelou ke vzdálenější tyči Ewerton. O necelou minutu později zpečetil červenobílou výhru Ibrahim Traoré – 7:0.

Po jistém výkonu podepřeném sedmi přesnými zásahy slávisté přehráli hosty z Gibraltaru a překonali tak dosavadní červenobílé maximum v evropských pohárech ze sezon 2001–2002 a 2002–2003. V nich výsledkem 5:1 přehráli chorvatský Osijek, belgický Mouscron a v prodloužení také srbský Partizan.

Následující soutěžní zápas odehrají svěřenci Jindřicha Trpišovského na půdě Hradce Králové v Lokotrans Areně v Mladé Boleslavi od 16:00. Příští čtvrtek je pak čeká třetí kolo kvalifikace Evropské konferenční ligy, kdy doma vyzvou řecký Panathinaikos Athény.