Na závěr sezony porážka v 303. derby | SK Slavia Praha

1:2
(1:1)
N5, 15. 5. 2022, Eden Aréna
SK Slavia Praha - AC Sparta Praha
Slávisté v 303. derby podlehli soupeři z Letné 1:2 a ligový ročník 2021/22 zakončili porážkou. Jedinou branku sešívaných vstřelil v závěru prvního poločasu Petr Ševčík.

Pro závěrečné utkání sezony udělal trenér Jindřich Trpišovský a jeho tým šest změn oproti zápasu na půdě Baníku Ostrava. Do základní sestavy se vrátil Daniel Samek, stoperskou dvojici utvořili David Hovorka s Ondřejem Kúdelou.

Zápas začal slavnostním předáním cen Ligové fotbalové asociace (LFA). Trofeje pro Hráče a Záložníka sezony převzal za mohutných ovací Tomáš Holeš, kterého čekal jubilejní 200. ligový duel, ocenění pro nejlepšího obránce dostal Alexander Bah. David Jurásek byl vyhlášen Objevem roku.

V 11. minutě si ošetření vyžádal David Jurásek, na trávníku skončil po zákroku Wiesnera. Následně z velké dálky zkoušel štěstí Ibrahim Traoré, Heča byl pozorný. První žlutou kartu duelu obdržel Pešek, který v rychlém sledu fauloval Juráska a Ševčíka.

První vážnější příležitost si vypracovali domácí, v 16. minutě pálil Daniel Samek po přiťuknutí Davida Juráska nad. Dva vynikající zákroky pak předvedl Aleš Mandous, nejprve vyrazil dělovku Wiesnera a úspěšný byl i při následném závaru před svou brankou, když ho zkoušel propálit Hložek. Následný rohový kop už ale sešívaní neubránili, Hancko prodloužil hlavou míč na zadní tyč na Čvančaru, který skóroval – 0:1.

Ve 24. minutě ukázal Aleš Mandous dobré čtení hry, vyběhl daleko z branky, aby uhasil hrozící brejk hostí. Brankářská jednička Slavie podržela své spoluhráče i proti lobu Karabce, který na něj postupoval sám. Hlavička Stanislava Tecla proletěla pokutovým územím, žádný ze slávistů se k ní nedostal. Slibné zpětné přihrávce Davida Juráska na Ibrahima Traorého zamezil na poslední chvíli skluzem Souček.

Šest minut před poločasem bylo srovnáno! Petr Ševčík se v pokutovém území prosadil ranou k pravé tyči, palebnou pozici mu obětavě připravil faulovaný David Hovorka – 1:1. Reprezentační záložník, kterého celý ročník trápila zranění, se gólově prosadil poprvé v sezoně! Stejným výsledkem první půle skončila. Přestávkový program patřil v Edenu mistrovským slávistkám, které za celou sezonu prohrály jediný duel a získaly mistrovský pohár! Diváci jim při nástupu na hřiště tleskali ve stoje, trofej symbolicky převzaly z rukou kapitána A-týmu Jana Bořila a následně si užily aplaus Tribuny Sever!

Do druhého poločasu trenérský tým Slavie jednou střídal, Srdjan Plavšić nahradil Daniela Samka. Srbský univerzál se v 53. minutě prezentoval povedeným individuálním průnikem z vlastní poloviny hřiště, finální přihrávku na Stanislava Tecla stopeři soupeře ubránili. Čvančarův zákrok na kapitána Slavie rozhodčí jako penaltový neposoudil. Defenzivní povinnosti si na výbornou splnil Oscar, když dlouhým sprintem vyřešil brejk hostů.

V 64. minutě ze hry odstoupili Stanislav Tecl a David Jurásek, na hřiště zamířili Daniel Fila s Ondřejem Lingrem. Fila se po centru Plavšiće ve snaze zakončit srazil s Vitíkem a oba museli být ošetřeni, hra byla přerušena. Hlavičku Minčeva ukryl do své náruče Aleš Mandous, na druhé straně chyběla Lingrovi při střele z velké dálky přesnost. V 74. minutě si Daniel Fila navedl míč na střed a levačkou pálil metr vedle levé šibenice.

O čtyři minuty později obdržel druhou žlutou kartu za faul na Oscara Wiesner a byl vyloučen, slávisty čekala čtvrthodina v početní výhodě. Následoval velký okamžik pro Mosese Usora, dvacetiletý nigerijský útočník, který přestoupil do Slavie letos v zimě a v jarní části sezony nastoupil za B-tým do pěti zápasů (3+1), vyběhl do svého prvního zápasu v nejvyšší české soutěži v životě. Usor střídal Tomáše Holeše.

V 83. minutě se metr za velkým vápnem postavil k rozehrávce volného přímého kopu Hložek a nechytatelně vystřelil soupeři vedení – 1:2. Moses Usor ve snaze vyrovnat Hečovu branku přestřelil, na závěr utkání vyběhl na hřiště Maksym Talovjerov, odpracováno měl Petr Ševčík. Plavšićův rohový kop obrana hostů ubránila, rozhodčí nastavili duel o čtyři minuty.

Po divoké strkanici, která následovala po ostrém zákroku Haraslína, obdržel Plavšić červenou kartu. Rohový kop Oscara žádného ze spoluhráčů nenašel, v pokutovém území byl i Aleš Mandous. Hlavička Talovjerova se mezi tři tyče nevešla, stejně tak Lingrův halfvolej. Slávisté navzdory velkému tlaku vyrovnat nedokázali a v 303. derby prohráli 1:2. Letenským v lize v domácím prostředí podlehli poprvé od září 2014.