Po divokém závěru remíza v Ostravě | SK Slavia Praha

2:2
(1:1)
29. kolo, 10. 6. 2020, Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích
FC Baník Ostrava - SK Slavia Praha
Už to vypadalo, že si sešívaní po gólu Lukáše Masopusta v nastavení odvezou tři body. Po divokém závěru ale Slavia vybojovala na půdě pouze Baníku remízu.

Pro utkání 29. kola FORTUNA:LIGY na hřišti Baníku Ostrava trenér Jindřich Trpišovský na rozdíl od předchozích utkání udělal několik výrazných změn v sestavě. Poprvé po svém příchodu ze Slovácka dostal prostor v základní sestavě Patrik Hellebrand. Postavil se na pravý kraj zálohy, který obvykle patří Lukáši Masopustovi. Tomáše Holeše v záloze nahradil tradiční střední záložník Ibrahim Traoré a od úvodního hvizdu se na hrot postavil Petar Musa.

Baník zvolil pro souboj s lídrem tabulky velmi defenzivní formaci s pěti obránci a podle toho vypadal i co do počtu ofenzivních šancí nepříliš potentní poločas. Navzdory tomu ale sešívaní na první gól nemuseli příliš dlouho čekat. U autové čáry ve vzdálenosti 30 metrů od branky fauloval loktem Fillo Nica Stancia a tento zákrok rozhodčímu neunikl. Míč si vzal sám faulovaný Nicolae Stanciu a ve chvíli, kdy každý včetně ostravského Laštůvky čekal spíše centr hledající hlavu jednoho z vyšších slávistů, jej excelentně zakroutil k bližší tyči – 1:0 pro Slavii!

Radost ale sešívaným bohužel dlouho nevydržela. Hned o tři minuty později propadl rohový kop Baníku na zadní tyč k osamocenému Svozilovi, který míč procedil pod břevno – 1:1.

Následovala delší doba bez výraznější útočné akce. Zatažený Baník kompaktně bránil a čekal na brejky a sešívaní dobývali domácí obranu. Vzrušení přišlo až ve 42. minutě, kdy se Nicolae Stanciu pokusil o tvrdou přízemní střelu, jejíž cestě na bránu zabránil v pádu až loktem Jánoš. Sudí však po konzultaci s videorozhodčím situaci jako penaltovou neposoudil. Více toho první půle nepřinesla a do kabin se šlo za nerozhodného stavu.

O přestávce přichystal Jindřich Trpišovský ve snaze zvýšit útočný tlak dvojité střídání, kdy do hry poslal Stanislava Tecla a Lukáše Masopusta. A změna v aktivitě přišla téměř okamžitě. Ve 47. minutě se k odraženému míči jako první probojoval Lukáš Masopust, z první však přesně nezamířil. O minutu později dostal příležitost i druhý střídající Stanislav Tecl, když ho perfektním pasem vybídl k samostatnému úniku Nicolae Stanciu. Slávistická jedenáctka ale po prvním dotyku zaváhala a prostor ke střele už nedostala.

Následovala pasáž vyplněná dobýváním zatažené obrany a fauly Baníku, který šel dokonce po druhé žluté Jiráska do deseti. Sešívaní se velmi obtížně dostávali do zakončení, a když už to vypadalo, že se jim to nepovede, přišla nádherná šajtle Lukáše Masopusta z 94. minuty, která vymetla šibenici Laštůvkovy branky a rozpoutala bouřlivé oslavy – 2:1!

To však rozhodně nebylo vše, co dramatický závěr zápasu přinesl. V jedenácti hráčích nedohráli ani slávisté. Do sprch šel o pár minu dříve po druhé žluté kartě i Stanislav Tecl. Když už si mysleli sešívaní, že si do Prahy odvezou tři vítězné body, přišla v čase 96:45 velká rána. Z poslední akce zápasu, z rohového kopu udeřil Stronati a upravil výsledek na konečných 2:2.

Plzeň v paralelně hraném utkání se Zlínem nezaváhala, náskok sešívaných se tak před posledním utkáním základní části FORTUNA:LIGY, které odehrají v neděli právě se Zlínem, smrsknul na šest bodů.