Historický kalendář | SK Slavia Praha

Historický kalendář

neděle 20. 11. 1955

Poslední zápas Josefa Bicana v dresu Slavie (Dynama)

20. listopadu 1955 nastoupil legendární Josef Bican ke svému poslednímu soutěžnímu zápasu v dresu Slavie (Dynama). Bylo to v utkání Přeboru republiky (tehdejší liga) na Letné proti Žilině. Slavia (Dynamo) vyhrála 2:1. Branky vstřelili Morávek a Pešek. Josef Bican plnil zároveň i roli trenéra. Josef Bican se rozloučil se svou bohatou hráčskou kariérou v tichosti, bez fanfár. „Včerejší zápas posledního kola Dynamo Praha – Jiskra Žilina přinesl překvapení. Zlepšenou hru a vítězství 2:1 v poslední době málo úspěšného mužstva Dynama, z toho pak vyplývající nečekanou porážku jednoho z nejlepších mužstev podzimní poloviny přeboru a překvapivě zajímavou, bojovnou kopanou, která udržela zkřehlé diváky v napětí a na místech až do posledního hvizdu píšťalky rozhodčího. Od 15. minuty se hrálo ve sněhové vánici. Dynamu patřil nástup, který mu přinesl již v 5. minutě vedoucí branku vstřelenou Peškem. Bojovný a obětavý výkon zálohy, která neúnavně podporovala útok, si Dynamovci udrželi mírnou převahu a vyjádřili ji ve 40. minutě Morávkem. Po poločase měla nápor Žilina, ale dokázala Šubrtem jen snížit výsledek na 2:1. Hlavními strůjci vítězství Dynama byla záloha v čele s Hildebrandtem, který se uplatnil proti Pažickému, brankář Jonák, nejdravější útočník Pešek a mladý Morávek. Jiskra Žilina prohrála poměrně nezaslouženě. Poměr kopů z rohu je 9:8 pro Žilinu a skutečnost, že jejich útočníci čtyřikrát nastřelili tyč, mluví spíše pro ně. Doplatili však na své staré chyby. Je to pasivní způsob hry (především v prvním poločase), systém „vše na Pažického“, který se včera hlavně zásluhou Hildebrandta, neprosadil, a střelecká zbrklost útočníků. Přesto patřil Pažický k nejmarkantnejším postavám žilinského mužstva. Hrál s chutí a obětavě. Výkonem se mu vyrovnali Kopčan v obraně, střelec jediné branky Šubrt a brankář Kaclík, který se jen jednou nevhodně postavil při Morávkově střele z ostrého úhlu a nese vinu na druhé brance Dynama. Výkon sudího Růžičky znovu potvrdil velkou bolest naší kopané: nemáme dostatek dobrých rozhodčích,“ psaly tehdejší noviny po zápase. A jak referovaly o loučení legendárního Pepiho Bicana? Pouze jednou větou schovanou uprostřed textu: „V útoku, ve kterém se rozloučil mistr sportu Bican se svou dlouholetou a úspěšnou hráčskou kariérou, zahrála velmi dobře levá strana Pešek a Morávek.“

Sestava Dynama: Jonák – Kocourek, Štádler – Trubač, Hildebrandt, Ipser – Hemele, Pičman, Bican, Pešek, Morávek.

Dynamo se umístilo na 5. místě Přeboru Československé republiky. Získalo 24 bodů, skóre 38:42.