Pohled do slávistického archivu na únorová jubilea | SK Slavia Praha
Více

Pohled do slávistického archivu na únorová jubilea

Podívejte se s námi do slávistického archivu na zajímavá únorová jubilea...

SYNOT TIP ARENA/EDEN - Podívejte se s námi do slávistického archivu na zajímavá únorová jubilea.

Před 100 lety se narodil Rudolf Vytlačil...


Rudolf Vytlačil se narodil 9. února 1912. Byl výborným hráčem a slavným trenérem. V dějinách fotbalové Slavie představuje postavu s kontinentálním významem. Slavný a elegantní vídeňský Čech byl souputníkem Pepiho Bicana. Jeho místo bylo od patnácti let na levém křídle, a protože ovládal míč oběma nohama, hrával i na pravém křídle. První registračku mu udělali v klubu Phönix Schwechat a už po roce ho získal klub našich krajanů Slovan Vídeň. V letech 1929 až 1933 byl ve slavném Rapidu a rozuměl si s Bicanem, o dva roky před ním přišel i do Slavie (v roce 1935). Odehrál všechny zápasy při vítězství Slavie ve Středoevropském poháru 1938 a ve finále na Ferencvárosu dal náš první gól při výhře 2:0. Byl naším prvním fotbalistou vůbec, co podstoupil operaci menisku (v roce 1940) a oblékal náš dres do roku 1944, kdy byl klubem uvolněn pro SK Nusle bojující o záchranu. Velmi brzy začal trénovat. Hned na úvod připravil v Teplicích pro reprezentaci nadané mladíky Ladislava Nováka a Josefa Masopusta (pak je v reprezentaci také vedl). U reprezentace získal 3. místo při Poháru národů 1960 (později prohlášeno za I. mistrovství Evropy) a reprezentaci přivedl až do finále mistrovství světa (1962) a Olympijských her (1964). V zahraničí přivedl na světový šampionát Bulharsko (1966) a k titulu ligového mistra Levski Sofia a Rapid Vídeň. Zemřel náhle 1. června 1977 a Slavia společně s fotbalovým svazem byla pořadatelem jeho posledního rozloučení...

Před 80 lety se narodil Miloš Forman...

Miloš Forman se narodil 18. února 1932. Zcela určitě ve světě v současnosti nejuznávanější a nejslavnější příznivec Slavie. Wikipedie přináší úplný přehled slávy filmového režiséra. Je úctyhodný, nejdelší ze všech žijících slávistů. Nejprestižnější filmové ocenění Oscara obdržel v kategorii nejlepší režie za snímky Přelet nad kukaččím hnízdem (1976) a Amadeus (1985). Miloš Forman byl loni na jaře patronem pohárového zápasu Slavie s Olomoucí...

Před 75 lety se odehrál tradiční „pohárový nesoulad“ Slavie se Spartou


Obě slavná S ve dvacátých a třicátých letech minulého století nejen že vyhrávala ligu, ale přečasto se potkávala i ve finálových duelech různých domácích pohárů. 7. února 1937 se hrálo na Spartě finále Středočeského poháru, a to za rok 1936! Oba sokové dřív „nenašli vhodný termín“. Zápas skončil 1:1, do půlky překonal Pláničku pohotový Zajíček, ve druhé půli za nás srovnal kanonýr Franci Svoboda. A protože derby bylo vždycky „kasa-matchem“ (i v únoru přišlo 15 tisíc platících), Středočeši nepovolovali prodloužení, ani penalty, ale nařídili nový zápas. S novým vstupným. Obě S tradičně „dělala drahoty“ a tak se pro pohárového vítěze za rok 1936 našel termín až 3. srpna 1937! Hrálo se o dovolených a Slavia byla kritizována za zkoušení mladíků Skleničky a Prokopa. Sparta vyhrála až v poslední minutě gólem zadáka Boučka. Noviny byly k našim barvám sarkastické: „Sparta porazila Pláničku až v samém závěru...“

Před 60 lety nebyl ani jeden vysokoškolák v původně studentském klubu...


Únor 1952 byl neuvěřitelně ironický. Náš fotbal právě hrál „Štít únorového vítězství“, když 8. února celé britské společenství zvolilo Alžbětu královnou (vládne dodnes). 27. února se v Brně konala ideologická konference vysokoškolských pracovníků, kde s hlavním projevem vystoupil člen ÚV KSČ Václav Kopecký. Přednesl směr o stabilizaci vzdělání, vědy a kultury na třídním základě. Realita našeho klubu? Někdejší studentský klub SK Slavia se jmenuje Dynamo a v jeho řadách není ani jeden vysokoškolák!... Až dostuduje Jan Andrejkovič, tak budeme mít zase jednoho inženýra...

Před 50 lety se narodil Ivo Knoflíček


23. února 1962 se narodil Ivo Knoflíček. Skvělé levé křídlo Slavie a reprezentace. Nejlepší střelec ligy 1984/85 (celkem 21 gólů), vítěz ankety Gól roku 1987 (ze zápasu ČSSR - Wales 2:0), účastník MS 1990 v Itálii (porážka až ve čtvrtfinále s pozdějším vítězem Německem 0:1). Mistrem republiky se stal už v dorostu se Zbrojovkou Brno (Jan Stejskal byl v brance), Slavia ho zkoušela o Velikonocích 1981 v duelu s Vasasem Budapešť (2:0), to byl ještě hráčem Sigmy Olomouc. Na vojně hrál ligu za RH Cheb a od nás odcházel dramaticky v létě 1988, kdy s Lubošem Kubíkem opustili výpravu na konci německého předligového soustředění. Hrál bundesligu, hrál v Rakousku, domů se vrátil a oblékl dres Benešova, Slavia ho získala zpět, ale brzy ho uvolnila pro Prušánky. S dalším slávistou Jiřím Jeslínkem pomohl vrátit do ligy Duklu Praha (1996). Se slávistickou obcí je spojen trenérsky (asistent trenéra B-týmu) a svými starty za starou gardu.

Před 20 lety měl premiéru televizní dokument „Třikrát Veselý“


Dramaturg (tehdejší) Československé televize Pavel Vokurka připravil dokument o třech mužích jménem František Veselý a ten byl na začátku února 1992 (v premiéře 7. února) dvakrát odvysílán. Pojednával o třech generacích hráčů stejného jména, spojených s naším červenobílým dresem. Nejstarší zvaný „Kachna“ u nás hrál ve druhé polovině čtyřicátých let, jeho syn se vypracoval až do symbolu Slavie. Stal se mistrem Evropy (1976), mistrem ligy (s Duklou 1964), kapitánem vítězů Českého poháru (Slavia 1974), odehrál jako první slávista přes 400 zápasů v lize a kariéru dokončil v Rakousku (od roku 1980). Po evropském šampionátu se mohl stát nejdražším hráčem Slavie v tehdejších dějinách, protože americký klub New York Cosmos (hráli v něm věhlasní borci Pelé a Beckenbauer) za něho nabízel sumu, která v tom roce (1976) představovala rozpočet fotbalu Slavie na 16 let a rozpočet celé SK Slavie (22 oddílů) na 6 let! František III. začínal od žáků na pravém křídle, stejně jako děda i táta, a tvořil výbornou dvojici s Pavlem Kukou (zahráli si spolu i v našem ligovém dresu). V dorosteneckém Voglově memoriálu dosáhl na Julisce v derby se Spartou z trestného kopu gól, který se v anketě Československé televize stal „Gólem měsíce“ (1986). Později, v éře Borise Korbela a za podstatně tvrdší konkurence ligového kádru, hostoval v Bohemians a pak přestoupil do Viktorie Žižkov. Oproti tehdejšímu seriálu je tu ještě další změna – čtvrtá generace Veselých: Daniel a Lukáš, synové Františka III., kteří hrají za mládežnické týmy Slavie.

Text připravil Vladimír Zápotocký.

Aktuálně

Konec bezohledného parkování v Edenu

19. 4. 2024
Slavia a Praha 10 zavádí nulovou toleranci vůči bezohlednému parkování během akcí v Edenu. Neoprávněně zaparkovaná vozidla hříšníků, kteří vyráží na sportovní, kulturní a jiné společenské akce do Edenu, budou odtahována.

Před zápasem s Olomoucí dvě fanzóny

19. 4. 2024
Na fanoušky, kteří míří na vyprodaný nedělní duel proti Olomouci, čekají hned dvě fanzóny plné zábavy a skvělého jídla! Před vstupem č. 4 můžete vyzkoušet své fotbalové dovednosti ve FORTUNA:LIGA FANZONĚ a u vstupu č. 2 otestovat atrakce v Powertica fanzóně. Děti budou soutěžit v malování obrázků o kopačky Mojmíra Chytila.

U16 ovládla Memoriál Vlastislava Marečka

18. 4. 2024
Ve středu a čtvrtek vyvrcholil ve Zlíně 16. ročník Memoriálu Vlastislava Marečka. Dorostenci porazili v semifinále Teplice a o den později ve finále otočili utkání se Zbrojovkou Brno. Po vítězství 3:1 si tak už podruhé v řadě odváží vítězný pohár mladí slávisté.

Další články