Památku Josefa Bicana uctí pietní akt | SK Slavia Praha
Více

Památku Josefa Bicana uctí pietní akt

PRAHA – SK Slavia Praha ve spolupráci s Kontaktní kanceláří města Vídně Compress uspořádá ve čtvrtek 25. září pietní akt u příležitosti nedožitých 95. narozenin Josefa Bicana. Vzpomínková slavnost se koná 25. září od 12 hodin u jeho hrobu na Vyšehradském hřbitově v Praze...
PRAHA – SK Slavia Praha ve spolupráci s Kontaktní kanceláří města Vídně Compress uspořádá ve čtvrtek 25. září pietní akt u příležitosti nedožitých 95. narozenin Josefa Bicana.

Vzpomínková slavnost se koná 25. září od 12 hodin u jeho hrobu na Vyšehradském hřbitově v Praze.

Po položení věnce pronesou krátké projevy generální ředitel SK Slavia Petr Doležal, člen dozorčí rady Miroslav Ondříček, prof. Roman Horak z vídeňské Universität für angewandte Kunst a Bicanův bývalý spoluhráč Jan Andrejkovič. Vzpomínkové slavnosti se také zúčastní vdova po Josefu Bicanovi - paní Jarmila Bicanová. 

„Josef Bican je legendou nejenom Slavie, ale celého českého a světového fotbalu. Věříme, že vzpomínková slavnost bude důstojným připomenutím slavného střelce. Bicanově památce bude věnováno také nejbližší ligové střetnutí, které Slavia sehraje v neděli v Edenu proti Olomouci,“ uvedl generální ředitel Slavie Petr Doležal.

„Touto akcí chceme nejen projevit úctu jednomu z nejlepších fotbalistů všech dob, ale i připomenout české veřejnosti společnou minulost Prahy a Vídně v oblasti fotbalu. Toto spojení mezi našimi městy tu vždy bylo a díky fotbalistům jako jsou Antonín Panenka anebo Radek Bejbl přetrvalo až dodnes,“ říká ředitel Kontaktní kanceláře města Vídně Jan Krčmář.

„Vídeň byla svého času světovou metropolí fotbalu a zároveň městem se silnou českou menšinou a tradicí,“ říká Krčmář. „Není tedy náhodou, že vídeňsko-čeští fotbalisté jako Pepi Bican či Matěj Šindelář se stali hvězdami právě ve Vídni,“ pokračuje. „Fotbalová kariéra jak Bicana tak Šindeláře začala v tehdy ještě české čtvrti Favoriten, kde oba bydleli a hráli,“ vysvětluje vídeňský expert na fotbalové dějiny prof. Roman Horak.

„Není náhodou, že první dva představitelé tzv. vídeňského ‚dunajského fotbalu’ – Josef Uridil a Matthias Sindelar – měli české kořeny“, pokračuje Horak. „Životní cestu Bicana bychom mohli popsat jako cestu mezi Vídní a Prahou,“ říká Horak. „Cesta do Vídně po stopách fotbalu se určitě vyplatí každému fanouškovi.“

Josef Bican (25. září 1913 - 12. prosince 2001)
Letos 25. září by se dožil 95 let legendání fotbalista Slavie Josef Bican. Rakouský a později československý reprezentant je podle údajů Mezinárodní federace fotbalových historiků nejlepším střelcem všech dob. V červenobílém dresu nastřílel Bican 417 ligových branek, dalších 71 přidal v rakouské elitní soutěži, 30 ligových branek vstřelil v dresu Vítkovic, 26 v reprezentačním dresu. Stal se jedenáctkrát králem ligových střelců, v ligové sezoně 1943/44 nastřílel 57 branek a čtyřikrát se mu podařilo v jednom zápase dát sedm branek.

Původně plánované utkání internacionálů Slavie a Rapidu Vídeň, které mělo být sehráno jako předzápas ligového utkání s Olomoucí, se neuskuteční - Rapidu se nepodařilo zajistit účast svého týmu. Sehrání podobného utkání se však v nejbližší budoucnosti jistě v Edenu dočkáme.

Aktuálně

O pauze nevypneme. Derby má celý tým v hlavě

26. 11. 2022
Předávání Klíče primátora hlavního města Prahy si užil i David Jurásek. Po slavnostním ceremoniálu vzpomínal na historickou výhru v derby i prozradil, komu přeje na probíhajícím mistrovství světa.

Ztrátu jsme naštěstí umazali. Sled zápasů byl náročný

25. 11. 2022
Po úterním slavnostním předání Klíče od Prahy zpět do rukou slávistů odpovídal na dotazy novinářů na Staroměstské radnici reprezentační záložník Lukáš Masopust.

Registrace na letní fotbalový kemp 2023 spuštěna

24. 11. 2022
24.11.2022 jsme spustili registraci na letní Slavia Kemp 2023. Kemp proběhne celkem v šesti turnusech, kromě Edenu a Horních Měcholup nabízíme také Havlíčkův Brod, Kbely, Dobříš a České Budějovice. Můžete svým dětem pořídit vánoční dárek v podobě voucheru na kemp.

Další články