Jarolím dal gól Slavii v zelenobílém dresu | SK Slavia Praha

Jarolím dal gól Slavii v zelenobílém dresu

PRAHA – Bylo 19. března 1995 a hrálo se vršovické derby, Slavia vedla 1:0, když ve čtyřicáté minutě Bohemka vyrovnala, míč vletěl do vinglu brankáře Stejskala. Autorem branky byl Karel Jarolím. Mohl se z branky radovat například s mladičkým Standou Vlčkem nebo záložníkem Kuchařem.

„Na své působení v Ďolíčku vzpomínám v dobrém,“ říká dnes náš současný trenér. Nutno dodat, že se tehdy neradoval z vítězství, Slavia vyhrála 2:1, Klokani hráli celý druhý poločas v devíti, vyloučeni byli Šindelář a Neumann. Návrat k tomuto zápasu můžeme zakončit konstatováním, že tehdy bylo v Edenu 11 205 diváků.

Slávistický archivář pan Zuska připravil i další zajímavosti z historie. Bohemians hráli již v prvním ročníku profi ligy v roce 1925 pod názvem AFK Vršovice. Po zájezdu do Austrálie si v roce 1927 přivezli živého klokana, kterého si klub pak dal do znaku a také se změnil název na Bohemians. V padesátých letech se klub musel jmenovat Železničáři a načas také dokonce Spartak ČKD Stalingrad.

Slavia s Bohemkou hrála v nejvyšší soutěži celkem 110 zápasů, 53 vyhrála, 27 soubojů skončilo nerozhodně a po 30 utkáních se radovali Klokani. Celkové skóre je 234:149 pro Slavii.

V samostatné české lize se oba kluby utkaly patnáctkrát, devětkrát vyhrála Slavia, třikrát remizovala a třikrát prohrála, celkové skóre je 25:15.

Nejvyšší ligové vítězství Slavie nad Klokany je z roku 1943, tehdy vyhráli červenobílí 11:1, naopak nejvyšší porážka je z podzimu 1983, kdy jsme prohráli 0:5.

V Bohemians působila celá řada fotbalistů, kteří pak přišli do Slavie, útočník Bejbl (1927), záložník Fišer (1953), útočník Muller (1957), brankář Hruška (1985), útočník Němec (1984), záložník Doležal (1984), záložníci M.Petrouš (1991), Holota (1991), Kuchař (1997).

Naopak ze Slavie odešli hrát do Bohemky Žďárský (1946), Šajtar (1984), Janů (1988), Klusáček (1992), hostovali zde Veselý III (1991), Rusnák (1992), Blažek (1994), Krejčík (1996), A. Petrouš (1997).

Nedělní vršovické derby se zapíše do historie jako poslední, které se hrálo na Strahově - bylo by příjemné kdyby se na něj vzpomínalo jako na utkání s výraznou diváckou návštěvou!

Fotografie jsou z podzimního zápasu ve Vršovicích. Autorem je Martin Malý.