O špatné první půli, brzkém střídání i přínosu Hronka | SK Slavia Praha

O špatné první půli, brzkém střídání i přínosu Hronka

Trenér Jindřich Trpišovský mluvil po remíze na hřišti Teplic o malátném prvním poločase, ztrátách ve středu hřiště, problému s bojovnými zápasy, stoperské dvojici i sebevědomí Micka van Burena.

„Pro nás je to samozřejmě ztráta bodu. To je samozřejmě jedna věc, druhá je výkon, který hlavně v prvním poločase nebyl vůbec dobrý. Do utkání jsme vstoupili špatně, hned z první situace šel hráč sám na bránu a my tak od začátku prohrávali. Pak i v dalším průběhu poločasu jsme byli hodně malátní a bezemoční, výkon nebyl dobrý a někdy jsme si koledovali o druhý gól. Nebyli jsme nebezpeční dopředu. Pak jsme sáhli ke změnám, po kterých se to trochu zlepšilo, hlavně ohledně středu hřiště a odražených míčů. Ve druhém poločase jsme si pod tíhou výsledku vytvořili optickou převahu a dařilo se nám více dostávat do vápna ze stran, hlavně zleva, kromě dvou situací se nám ale nepodařilo. Naopak jsme čelili řadě brejkových situací, měli jsme velké problémy s Gningem, který udržel spoustu balonů a dostal velký prostor, z těch druhých míčů navíc soupeř často chodil nahoru. Pro nás je to ztráta, nedostatečný výkon ať už v defenzivě, nebo ofenzivě. Pro nás je to velké zklamání, soupeř byl oslabený, nastoupil v improvizované sestavě. Přijela nás v tomhle počasí podpořit spousta lidí, měli jsme skvělou kulisu z našeho sektoru. Náš výkon, hlavně individuálně, neodpovídal tomu, co bylo potřeba, abychom zápas zvládli. Šlo o špatný výkon od nás, dobrý od Teplic, které si nasazením a projevem ten bod zasloužily. Pro nás je to nečekaná ztráta, hlavně po průběhu, po jakém k ní došlo,“ hodnotil duel před novináři hlavní trenér Slavie.

Pramenil výkon v prvním poločase z toho, že jste dostali rychlý gól, nebo to bylo celkovým podceněním soupeře?
„Doufám, že to tak nebylo. Největším tématem přípravy pro nás bylo, že to je ošidný zápas. Hráli jsme ve venkovním prostředí, soupeř neměl co ztratit. Říkali jsme si, že důležitý bude vstup do zápasu, na hrotu mají rozdílového hráče, zápasy do otevřené obrany mu hodně sedí. Navíc pod ním hrál Trubač, spolu tvoří nebezpečnou dvojici. Hodně jsme na to apelovali, projev to ale trochu naznačoval. Věřím však, že to nebylo podceněním, ale tou první situací, ze které jsme inkasovali právě po situaci, o které jsme věděli, že jsou v ní Teplice silné. Zápas jsme si udělali těžký, psychologicky jsme pomohli soupeři, nás to naopak trochu srazilo, což bylo vidět na některých hráčích. Reakce týmu po gólu je ale to, za co se na něj zlobíme, a i to brzké střídání pramenilo z toho, že ti hráči měli emočně a kvalitou na to, aby s utkáním ještě do půle něco udělali.“

To mluvíte zejména o střídání Davida Pecha a Ewertona?
„Těch střídání mohlo být daleko více, v první půli tam snad kromě Ibry Traorého nebyl žádný dobrý výkon. Samozřejmě šlo i o to, že jsme přehazovali rozestavení a dostávali nahoru dva útočníky. Tím to bylo hodně ovlivněné, že nám do toho ti střídající hráči neseděli, šlo ale samozřejmě i o výkon a typologii. Největším problémem v prvním poločase byly odražené míče a souboje, ze kterých jsme hodně odpadávali, prohrávali jsme je. Nejvíc to bylo zaměřené na to, abychom získali střed hřiště, který jsme na začátku první půle vůbec neměli.“

Byl pro vás výkon Davida Pecha zklamáním? Nemůže mu takhle brzké střídání srazit sebevědomí?
„Doufám, že ne. Je to o týmu, aby vám pomohl. Místo toho, abychom měli utkání pod kontrolou, a využili jeho ofenzivní složku, ve které je hrozně silný, tak jsme propadali v soubojích ve středu hřiště a valily se na něj situace, které ještě nemá tolik načtené a naučené. Měl tam jednou hezkou akci po pravé straně, kterou jsme mohli lépe vyřešit, v tom je on ale právě silný. Nepochybně ten potenciál má, ale i hráči, kteří tam jdou, tak nemůžeme chtít, aby nás táhli devatenáctiletí hráči jako Matěj Jurásek nebo Christos, potřebujeme to od jiných. Na druhou stranu, každý, kdo chce hrát za Slavii, tak to musí zvládnout. Zafeiris to zvládl, Ogbu to také zvládl, minule i teď. David na to kvalitu určitě má, nepomohl mu start zápasu, ztrátovost na horní polovině, která pro něj byla nepříjemná. V některých situacích jsme hráli jeden na jednoho, pro něj je to dost náročné na rozhodnutí, které v té situaci musíte udělat.“

Byl první poločas jedním z nejhorších, které jste pod vaším vedením ve Slavii odehráli?
„Teď by se to asi nabízelo říct. Ale třeba dva roky zpátky jsme tady hráli 1:1 na těžkém hřišti, ledovém a zpískovatělém, a ten výkon byl hodně podobný tomu, co jsme předvedli teď. Spíš mě zarazila reakce týmu. Je to fotbal, byla to velká chyba, to se ale stane. Gól můžete dostat z čehokoliv, někdo se může trefit z dálky nebo ze standardky, spíš ta reakce je pro mě ale překvapení. To, v jakém módu jsme první poločas odehráli. Ve druhé půli byly některé individuální výkony lepší, první poločas ale prostě nebyl dobrý. Ani týmově, ani individuálně. Nebylo se od čeho odpíchnout, proto přišly ty změny. Je pro mě zklamání, že si někdy říkáme, že lepší je dostat gól na začátku, když s tím jde ještě něco dělat, přesto ta reakce nebyla dobrá. To je to, co mě zaráží."

Jak hodnotíte stoperskou dvojici Ogbu-Santos?
„U stoperské dvojice, ve většině zápasu vlastně trojice, bych to rozdělil. Brno mělo dvě šance, Teplice nějaké také, je potřeba se ale podívat na to, jakým situacím stopeři čelí, a jaké situace oni ubrání. Nemůžeme se dostávat do situací, kdy na nás jdou jeden na jednoho nebo dva na dva. To je pro soupeře voda na jeho mlýn, na typologii, kterou má. Ogbuův výkon byl velice dobrý, hasil spoustu situací za hráče okolo sebe. Jako jeden z mála hráčů měl i emoční nastavení, bylo vidět, že s tím chce něco udělat. Jeho práce na obrovském prostoru v ofenzivě i defenzivě a rozhodování bylo velice dobré. Je jednoduché se bavit o stoperech, bylo to ale o rozhodování hráčů ve středu hřiště, po kterých stopeři museli řešit složité situace. Oba naznačují velký potenciál, viz situace ke konci, kdy Santos jeden na jednoho běžecky ubránil Pleštila, čerstvého hráče s obrovskou rychlostí. Hlavně u gólu Teplic a v některých dalších situacích to rozhodování nebylo optimální, bylo ale vidět hlavně to, že nám na postu před nimi chybí Tomáš Holeš a Kuba Hromada. Prohrávali jsme tam situace, které se potom dostávají na stopery.“

Byl vůbec nějaký individuální výkon, který byste vyzdvihl?
„Asi u střídajících hráčů. Na druhou stranu, vždycky je jednodušší přijít do zápasu, kde se nedaří, a něco s tím udělat. Každopádně výkony hráčů, co tam naskočili, nám hodně pomohly, ať už v šancích, nebo v nastavení. Kdybychom takhle hráli od začátku, nemyslím si, že by se zápas ubíral směrem, kterým se ubíral. Běžecky jsme hráli dobře, defenzivní hráči čelili několika bazénům, když pak přišli čerství hráči soupeře, bylo to ještě horší. Moc pozitiv nebylo, kdybych ale měl něco říct, tak hráči, kteří přišli na hřiště.“

V jakém psychickém stavu je Petr Hronek? Po zahozené šanci na sebe byl hodně naštvaný…
„Je to zkušený, emoční hráč. I proto šel do zápasu, vybojoval spoustu míčů. Tu situaci udělal skvěle, bohužel ji ale neproměnil. Je to pro něj třetí zápas, kdy se dostal do velké šance. Je to jeho největší přednost, jeho dostávání se do gólovky. Bohužel se mu to třikrát nepovedlo, tohle mohl být jeho vítězný gól. U toho posledního centru to vyřešil hrozně, sám to ví, říkal, že to chtěl zrychlit. Měli jsme hráče v náběhu, špatně se rozhodl, ulítlo mu to. Špatně to vypadá, možná to trochu opticky devalvuje jeho výkon. Myslím si, že na sebe byl správně naštvaný, cítil, že zápas mohl rozhodnout hlavně v té šanci. Je v pořádku, že na sebe byl naštvaný, to je i to, co mi u některých hráčů chybělo v první půli. Takováto bojovnost, žití se zápasem. Je to pro nás téma celou sezonu, mysleli jsme, že jsme se s tím už vypořádali, pořád to ale trvá. V domácím i venkovním prostředí umíme rozhodnout fotbalem, jakmile je to ale válka, dělá nám to problémy. Musíme to zlepšit, Hroňas to naznačil, spousta zisků míče byla přes něj.“

Bál jste se před penaltou Micka van Burena, že by mohl neproměnit? Vypadal, že ze všech hráčů není v zápase hlavou nejvíce. Cítil jste to stejně?
„Nevím, jestli hlavou. Jemu na tom hodně záleží, nevím, jestli nemá v hlavě to téma, že nastupuje od začátku a chce to zlomit. Nikdo nechce střídat, každý chce být v roli úspěšného hráče. Jeho výkon nebyl dobrý, na penalty si věří, v Liberci i na tréninku je dává běžně. Někteří určení hráči už nebyli na hřišti, chtěl to tímhle zlomit. Bohužel se to nepovedlo, podobně to vyznělo i v gólovce o chvíli později. Všichni víme, že jeho výkon nebyl dobrý, měl dvě situace, kdy mohl rozhodnout, bohužel se mu to nepovedlo. Nebylo to tím, že by nebyl v zápase, ale nedařilo se mu, moc chtěl. Když někdy vidím jeho lehkost na tréninku a v zápasech, kdy se mu daří, tak bych řekl, že to bylo právě tím. Předtím nám ale rozhodl dva zápasy, jeho to mrzí úplně nejvíc. Příště nám to musí vrátit.“