Víc než týmový výkon je rozvoj každého hráče | SK Slavia Praha
Více

Víc než týmový výkon je rozvoj každého hráče

Šéftrenér žákovských kategorií Ondřej Jura pro klubový web zhodnotil podzimní část sezony. Popsal pokroky v práci s nastavenou metodikou i nové projekty, které cílí na individuálnější přístup a rozvoj hráčů.

S jakými cíli jste vstupovali do podzimní části sezony 2022/2023?
„Cíl byl jasně definovaný a sice dobře uchopit nový tréninkový koncept, který jsme naplno rozjeli. Tím bychom rádi posouvali každého hráče na vyšší výkonnostní level ve všech aspektech sportovního výkonu. Druhořadým cílem bylo vyhledávat pro všechny žákovské kategorie utkání, která budou představovat optimální výzvu. Tady nám moc nepomáhají žákovské soutěže, proto se i vzhledem k nové metodice snažíme pro tyto utkání vytvářet hráčům těžší podmínky. Určitě si však pochvaluji přípravná utkání, kde jsme se rovnali s nadstandardními týmy.“

Povedlo se cíle naplnit?
„První cíl jsme určitě zvládli, především vzhledem k zápalu a chuti mladých realizačních týmů, které mají chuť na sobě neustále pracovat, a celý proces zdokonalovat. Přesto nacházíme stále hluchá místa, kde nás tlačí bota, takže stoprocentně spokojený nemohu být asi nikdy. Druhý cíl jsme naplnili především v přípravných utkáních, kde jsme se konfrontovali se spoustou zahraničních týmů, a přesto jsme dokázali herně dominovat. I tady ale všichni vnímáme, že je stále na čem pracovat, a to především v kondičních aspektech.“

Jak jste spokojen s výkony žákovských týmů?
„Jsem spokojen především s tím, kolik individualit jsme dokázali za půlrok posunout a jak jsou hráči motivovaní do další práce. Pořád se nacházíme v období, kdy cílíme především na rozvoj hráče, než abychom se zaměřovali na týmový výkon. Proto mě potěší vždy individuální výkony v těch nejtěžších možných podmínkách. Na druhou stranu nám odhalí i místa, kde máme rezervy.“

Vypíchl byste nějaký zajímavý výsledek, který vás během podzimu potěšil?
„O výsledcích moc mluvit nechci, pořád je vnímám spíš jako ne příliš prioritní ukazatel aspektů, na které bychom se chtěli v těchto kategoriích soustředit. Ale určitě mě potěšila spousta výkonů v derby starších žáků. Po dlouhé době jsem z obou stran viděl „žákovský fotbal“ plný šancí, hry na riziko, odvahy, emocí a spousty branek. Dále jsem nadšen z konfrontace ročníku U13, který nemáme v soutěži. Kluci odehráli velký počet velmi náročných utkání, a i zde můžeme vidět progres všech hráčů. Naše nejmladší žákovské kategorie absolvovaly řadu zahraničních turnajů, kde jsme mohli také sledovat nespočet kvalitních individuálních výkonů.“

Jak se dále vyvíjí práce trenérů v rámci nastavené metodiky?
„Metodika je pro nás nikdy nekončící proces. Vydali jsme se na velmi trnitou, ale efektivní cestu. Nultý ročník nám ukázal celou řadu aspektů, na kterých je nutno neustále pracovat. Jako hlavní bych asi vypíchnul psychologickou část, kde bychom rádi tvořili detailní profily každého hráče, ale i trenéra. Je to neprobádaná oblast, na které musíme tvrdě pracovat. Dále bychom chtěli více zindividualizovat tréninkový proces, efektivněji využívat dopolední tréninky v rámci školy a vůbec každou chvíli, kterou můžeme s hráči trávit na hřišti. Velký krok jsme udělali i směrem ve spolupráci s rodiči. U každého týmu se nám povedlo zorganizovat detailní prezentaci metodiky tak, aby i rodič pochopil náš směr, věřil naší práci a byl nápomocen v rozvoji svých dětí. V neposlední řadě bych zmínil práci trenéra brankářů, která probíhá v návaznosti na metodický koncept a je vysoce individuální.“

Přináší práce v jednotné metodice už nějaké výsledky? Nebo kdy a jakým stylem výsledky můžeme očekávat nebo je zpozorovat?
„Výsledky vidíme spíše krátkodobé, spousta témat se nám podařila ukázkově přenést do utkání a dokázali jsme v nich být úspěšní. Na samotný efekt si však musíme počkat ještě pár let, a to za předpokladu, že se i v samotném tréninkovém procesu budeme neustále sami zdokonalovat.“

V létě proběhlo několik změn v realizačních týmech a v nových hlavních trenérech, jak jste s těmito změnami po podzimu spokojen a naplnila vaše očekávání?
„Spokojen jsem upřímně tak z poloviny, na druhou stranu mám pro určité věci pochopení. Pozice hlavních trenérů jsme podle mého názoru obsadili nadstandardně. Šanci dostali mladí trenéři, pro které je jejich práce víc než jen povinnost. Problém máme u některých týmů na pozicích asistentů, kde nám bohužel rozpočet neumožňuje nabídnout adekvátní podmínky pro všechny trenéry. Potom je složité hledat trenéry, kteří by byli ochotni docházet čtyřikrát týdně brzy odpoledne do procesu, a přitom mají svoji práci nebo studium. Tím pádem se nám občas nedaří být plně obsazeni na tréninku, což samozřejmě přináší překážky.“

Zmínil byste nějaké projekty, které se během podzimu rozjely a byly úspěšné?
„Nejprve bych se zastavil u projektu, ve kterém úspěšně pokračujeme a je zaměřen na kondiční složku. Pravidelně probíhají laboratorní i terénní testy, ve kterých sbíráme již třetím rokem velkou porci dat a doufám, že se nám v brzké době podaří nastavit kvalitní standardy pro jednotlivé kategorie. Rádi bychom pokračovali v testování biologického věku, ale zatím hledáme efektivnější využití výsledků, které nám měření přináší. V rámci psychologie nesmím zapomenout na teambuilding, který jsme organizovali na konci prázdnin. Všechny žákovské týmy odjely na třídenní pobyt na vodě. I vzhledem k nepříznivému počasí jsme tak mohli pozorovat, jak jsou hráči schopni pracovat v nekomfortních podmínkách. Během podzimu jsme také vytvořili škálu pro hodnocení herních dovedností u jednotlivých hráčů, kde sbíráme data zvlášť z tréninkového procesu a z utkání. Cílem je opět větší zaměření na hráče jako individualitu a sjednocení pohledu na každého člena týmu v rámci metodického konceptu.

Spousta hlavních trenérů absolvovala na podzim stáže, můžete to rozvést?
„Určitě. Vidím to jako obrovský přínos, že se nám na podzim podařilo dostat všechny hlavní trenéry na zahraniční stáže. Respektive jsme čerpali zkušenosti v AS Řím, Ajaxu Amsterdam a Sportingu Lisabon. Výborně zpracované výstupy nám opět ukázaly, kolik práce je pořád před námi, ale z druhé strany vidíme, že jsme na správné cestě. Proto si také můžeme dovolit organizovat stáže i my jako klub a obohacovat trenéry z menších klubů u nás nebo i ze zahraničí.“

Jaké jsou další cíle do jarní části sezony?
„Cílů máme několik, pokusím se je stručně shrnout. Určitě chceme ještě více zindividualizovat a zefektivnit tréninkový proces. K tomu jsme si připravili pár nástrojů. IDP (individual development program) neboli individuální rozvoj hráče. Každý hráč bude mít svou kartu, ve které si definuje svoje přednosti a nedostatky ve složce technicko-taktické, kondiční a psycho-sociální. Tato karta bude dostupná pro všechny trenéry, kteří budou s jednotlivými hráči v kontaktu. Dále chceme každý týden posouvat vybrané vyspělé hráče do tréninkového procesu se starší kategorií, abychom optimalizovali jejich výzvu. Zásadně jsme upravili dopolední fáze a také třicetiminutové bloky před tréninkem, které budou sloužit především k rozvoji IDP. Za zmínku stojí i poziční tréninky, které se budou konat jednou za 14 dní a kde budeme spojovat vždy dvě věkové kategorie.“

A co dále?
„Určitě chceme pokračovat v zahraničních stážích a nabíraní zkušeností z top evropských akademií. Připravujeme projekt takzvaných týmových rolí na jednotlivé posty, detaily projektu představíme po dokončení. Neustále chceme inspirovat a vzdělávat ostatní kluby v republice, abychom časem zvedli konkurenci a kvalitu všech soutěží. V tomto směru se připravuje velký projekt v kategorii přípravek, o čemž bude veřejnost brzy blíže informována. Na jaře nás čeká nespočet kvalitních zahraničních konfrontací, ve kterých chceme ukázat, že naše cesta je správná, zároveň se chceme neustále učit a posouvat naše možnosti.“


Aktuálně

Konec bezohledného parkování v Edenu

19. 4. 2024
Slavia a Praha 10 zavádí nulovou toleranci vůči bezohlednému parkování během akcí v Edenu. Neoprávněně zaparkovaná vozidla hříšníků, kteří vyráží na sportovní, kulturní a jiné společenské akce do Edenu, budou odtahována.

Před zápasem s Olomoucí dvě fanzóny

19. 4. 2024
Na fanoušky, kteří míří na vyprodaný nedělní duel proti Olomouci, čekají hned dvě fanzóny plné zábavy a skvělého jídla! Před vstupem č. 4 můžete vyzkoušet své fotbalové dovednosti ve FORTUNA:LIGA FANZONĚ a u vstupu č. 2 otestovat atrakce v Powertica fanzóně. Děti budou soutěžit v malování obrázků o kopačky Mojmíra Chytila.

U16 ovládla Memoriál Vlastislava Marečka

18. 4. 2024
Ve středu a čtvrtek vyvrcholil ve Zlíně 16. ročník Memoriálu Vlastislava Marečka. Dorostenci porazili v semifinále Teplice a o den později ve finále otočili utkání se Zbrojovkou Brno. Po vítězství 3:1 si tak už podruhé v řadě odváží vítězný pohár mladí slávisté.

Další články