O principech akademie v praxi, Youth League i B-týmu | SK Slavia Praha
Více

O principech akademie v praxi, Youth League i B-týmu

Šéftrenér mládežnické akademie a dorosteneckých kategorií Tomáš Heidenreich se rozpovídal o podzimní části sezony. „Na postavení týmů v tabulce nekoukáme, klíčový je pro nás individuální rozvoj jednotlivých hráčů,“ říká pro klubový web. A také dodává, že důležitým cílem na jaro je udržení B-týmu ve druhé lize.

V létě jste po odchodu Miroslava Beránka převzal kromě celé mládeže pod svá křídla i plnou kontrolu nad dorosteneckými kategoriemi. Jak jste se s touto novou rolí popasoval?
„Nebylo to vůbec jednoduché, protože odchodem Míry jsme ztratili obrovskou zkušenost a pracovitost. I s ohledem na můj rozsah náplně práce v akademii se ho plně nahradit samozřejmě nepodařilo. Na druhou stranu máme u dorosteneckých týmů skvělé, pracovité odborníky, kteří svou práci vykonávají velmi dobře a jsem pro ně spíš jen konzultační pomocník. U kategorií U16 a U17 jsme uvedli do praxe novou metodiku podle plánu, a to mě těší nejvíc.“

Jak si slávistické dorosty na podzim vedly?
„Jak už jsem řekl, výrazným úspěchem je fakt, že se trenéři v dorostenecké kategorii ztotožnili s koncepcí akademie a vedli tréninkový proces podle ní. Mám radost, že spoustu hráčů se posunula ve svém vývoji a stali se lídry ve svých kategoriích. Největším oceněním naší práce je fakt, že hráči z naší akademie tvoří osu v každé mládežnické reprezentaci a na podzim obstáli v zahraničních konfrontacích na úrovni reprezentačních výběrů. V těchto utkáních patřili k nejlepším.“

Co říkáte na výsledkově slabší podzimní část v podání U19, její postavení v tabulce?
„O neuspokojivém výkonu nemůže být žádná řeč. Kluci ve většině utkáních dominovali a dařilo se jim naplňovat principy hry akademie. Znovu jsme disponovali suverénně nejmladším kádrem v soutěži a většina mladších hráčů musela každý týden obstát v pro ně velmi náročném prostředí. V rámci metodiky nás nezajímá postavení týmu v tabulce, ale to, aby naši hráči dostávali optimální výzvu v podobě těžkých, vyrovnaných utkáních, která musí odehrát na hranici svých možností. Tím, že v soutěži U19 obehráváme takto mladé hráče, se nám to daří. Výsledek pro nás není hlavním kritériem hodnocení, ale hodnotíme to, jestli jsou hráči v těchto těžkých podmínkách schopni dodržovat stanovené principy akademie. To znamená hru na velké riziko, hru jeden na jednoho, kvalitní, přesnou výstavbu, herní odvahu ve všech fázích hry, vytváření si brankových příležitostí a dominanci na míči.“

Trenér Titěra mluvil o nedostatku hráčů, jak se s tím hodláte pro jaro popasovat?
„Jsme si vědomi, že tím, že nemáme stálý tým U18, ale skládáme ho ze všech dorosteneckých kategorií, se může stát, že některé víkendy jsou takzvaně na hraně. Vzhledem k tomu, že podzim byl náročný i z pohledu reprezentačních výběrů, v každém výběru má Slavie šest až devět hráčů, utkání Youth League, velkého počtu utkání v České lize dorostu a tím, že jsme si v reprezentačních termínech utkání neodkládali, jsme se dostali trochu pod tlak. Uvidíme, jak náročný bude jarní program a podle toho se zachováme.“

Jakou zkušenost přinesla pro dorosty, možná i pro celou akademii, právě letošní Youth League?
„Mezinárodní konfrontace je vždycky velmi přínosná. Nám tato konfrontace ukázala, čím trpí celý český fotbal. Hráči Genku byli lepší ve všech herních činnostech než naši hráči. Můžeme se bavit o tom, že jsme do utkání nenominovali všechny hráče z akademie, kteří do utkání věkově mohli zasáhnout, ale máme jasnou filozofii a té jsme se drželi i v tomto případě. Když hráč mentálně, technicky i fyzicky převyšuje svojí kategorii, je posunutý o kategorii výš, protože chceme docílit toho, aby se takto posunutí, velmi mladí hráči dostali co nejdříve do dospělého fotbalu. Proto jsme k utkáním Youth League nenasadili hráče, kteří už pravidelně nastupovali za B-tým ve druhé lize a absolvovali každý týden nesmírně těžkou konfrontaci v profesionální soutěži.“

Hodnotíte nepostup přes Genk jako neúspěch?
„Není pro nás neúspěch, když se nepodaří výsledkově některé utkání. Mrzí nás samozřejmě, že díky tomu, že jsme nepostoupili, jsme se nemohli střetnout s nějakým dalším zajímavým zahraničním soupeřem. Toto dvojutkání nám naopak dalo spoustu podnětů, jak se hráčům z podobných evropských klubů příště lépe vyrovnat v herních činnostech jednotlivce, sebevědomí a kondiční složce.“

Jak si podle vás vedly zbylé týmy v dorostech?
„Z pohledu rozvoje jednotlivých hráčů jsem spokojený, jak se v týmech v rámci možností trénuje a hráči se zlepšují. V ještě lepší práci nás limituje, že naše týmy jsou tréninkově rozházeny po různých areálech v Praze. V souvislosti s plněním školních povinností se potom dostáváme pod časový tlak a pro individuální rozvoj nám nezbývá tolik času. Tím se nyní napříč akademií nejvíce zabýváme. Z pohledu jednotlivých soutěží máme radost, že ve všech patříme jednoznačně k nejlepším týmům z pohledu obsahu hry, dovedností a individuálních výkonů. Z otázek trochu cítím, že vás zajímá i pohled na tabulky.“

Není tolik zásadní?
„Znovu opakuji, že to pro nás není to nejpodstatnější kritérium, ale jsem si vědom, že veřejnost, rodiče a další fanoušky to zajímá. U19 jsme rozebrali, tam pevně věřím, že na jaře s velmi dobrými výkony přijdou i výsledkově lépe zvládnuté utkání. U18, i když je tým také velmi mladý vede ČLD, když ve všech utkáních podávali skvělé výkony. U17 je v celostátní lize mladšího dorostu na třetím místě, ale předváděnou hrou doslova bavila diváky, kteří na jejich utkání chodí. Navíc v této kategorii na podzim výkonnostně vyrostlo hodně hráčů, kteří si skvěle vedli v reprezentaci a na jaro se posunou do U19. U16 podávala celý podzim výborné výkony. Své soupeře jasně přehrávala a tyto úžasné výkony se také odrazily ve vedení v tabulce.“

Co říkáte na výkony B-týmu?
„To, co předvádí naši hráči, je doslova úžasné. Do většiny utkání jsme nastupovali s šesti až osmi hráči dorosteneckého věku. Ale to je přesně to, co jsme si cca před dvěma lety zadali jako cíl. Všichni obdivně koukáme do zahraničí, že v profesionálních ligách nastupují osmnáctiletí hráči, ale nikdo nemá v českém fotbale tu odvahu do toho šlápnout i u nás. Mezi dospělým a mládežnickým fotbalem je obrovský rozdíl. My naši filozofií cílíme na to, že tuto nezbytnou adaptaci klukům poskytneme už v takto mladém věku a v 18 letech budou kluci mít přechod do dospělých zvládnutý a neskutečně jim to pomůže v jejich dalších kariérách. Skvělé je, že jsme ve většině utkání, hlavně tedy ve druhé polovině podzimní části, hráli dominantní, běhavý fotbal se spoustou krásných akcí, originálních řešení a své soupeře jsme herně přehrávali. Samozřejmě díky malým zkušenostem se nám nedařila tato převaha zúročit ve větší bodový přírůstek. Druhá liga je však tak vyrovnaná, že bodové odstupy jsou minimální a my, možná i s pomocí hráčů z A-týmu, uděláme vše, abychom druhou ligu pro Slavii udrželi.“

Z pozice šéftrenéra mládeže, jak jste spokojen s vývojem a chodem dalších týmů mimo dorostu?
„Všechno je o lidech a já jsem nadšený, s jakými kolegy můžu ve Slavii pracovat. Před dvěma lety jsme se vydali na nějakou cestu a teď už je jen na nás, jak důslední a tvořiví na ní budeme a vytyčené cíle budeme plnit. Díky tomu, že cítím obrovské odhodlání od všech lidí v akademii, jsem s chodem spokojený. Ale všichni se chceme neustále zlepšovat, takže jak říkáme, „makáme dál“. Hodně čerpáme ze zkušeností trenérů, kteří na podzim absolvovali několik stáží ve významných evropských klubech a jejich poznatky začleňujeme do každodenního procesu. Za to, že trenéři můžou tyto stáže absolvovat, patří velký dík vedení akademie.“

Zmínil byste nějaké projekty, ze kterých máte radost? Které se povedly, nebo jsou nové z podzimu?
„Najeli jsme na novou koncepci a neustále hledáme možnosti, jak ji vylepšit. Postupnými krůčky se dostáváme ke stále větší individualizaci tréninkového procesu a přístupu k hráčům jak v oblasti kondice, tak technicko-taktické části a mentálního tréninku. Rozjeli jsme také rotaci realizačních týmů u jednotlivých kategorií tak, aby všichni trenéři poznávali specifika, která každý věk přináší.V přípravkách nám výborně funguje spolupráce s partnerskými kluby. Pořádáme pravidelné turnaje, naši trenéři jezdí dělat ukázkové tréninky do klubů a vše směřuje k novému projektu v kategorii přípravek, který připravujeme od příští sezony.“

A co úspěšné zápasy či turnaje?
„Spíše bych zmínil výborné výkony našich hráčů v mládežnických reprezentacích. Kluci si přenesli velmi dobrou formu z klubu. Za zmínku stojí finálová účast naší U19 v letním turnaji Cee Cupu, kde jsme těsně podlehli suverénně nejlepšímu brazilskému týmu Palmeiras. V dalších mezinárodních turnajích se pravidelně účastníme závěrečných finálových bojů a díky předváděným výkonům dostáváme pozvánky na další ročníky, což nás velmi těší.“

Jaké jsou cíle a plány na jarní část sezony?
„Budeme neustále hledat cesty, jak ještě více individualizovat tréninkový proces a efektivněji zlepšovat rozvoj našich hráčů. Citlivě posuzovat jejich rozvoj a případné posunutí do starší kategorie a vytvoření ještě těžších podmínek pro jejich růst. Do tréninkového procesu B-týmu chceme zařadit další velmi mladé, ale co se týká potenciálu nejlepší hráče z akademie. Jde nám o to, aby se mohli co nejdříve adaptovat na větší intenzitu, náročnější podmínky a především se mohli individuálně rozvíjet, protože je na to v B-týmu nejlepší časový prostor. Co se týká výsledků, tak pro nás bude nejdůležitější udržet B-tým ve F:NL. Postavení ostatních týmů v tabulkách pro nás opravdu není důležité.“

Aktuálně

Konec bezohledného parkování v Edenu

19. 4. 2024
Slavia a Praha 10 zavádí nulovou toleranci vůči bezohlednému parkování během akcí v Edenu. Neoprávněně zaparkovaná vozidla hříšníků, kteří vyráží na sportovní, kulturní a jiné společenské akce do Edenu, budou odtahována.

Před zápasem s Olomoucí dvě fanzóny

19. 4. 2024
Na fanoušky, kteří míří na vyprodaný nedělní duel proti Olomouci, čekají hned dvě fanzóny plné zábavy a skvělého jídla! Před vstupem č. 4 můžete vyzkoušet své fotbalové dovednosti ve FORTUNA:LIGA FANZONĚ a u vstupu č. 2 otestovat atrakce v Powertica fanzóně. Děti budou soutěžit v malování obrázků o kopačky Mojmíra Chytila.

U16 ovládla Memoriál Vlastislava Marečka

18. 4. 2024
Ve středu a čtvrtek vyvrcholil ve Zlíně 16. ročník Memoriálu Vlastislava Marečka. Dorostenci porazili v semifinále Teplice a o den později ve finále otočili utkání se Zbrojovkou Brno. Po vítězství 3:1 si tak už podruhé v řadě odváží vítězný pohár mladí slávisté.

Další články