Skvělý zápas, z naší strany jsou ve hře ale pořád rezervy | SK Slavia Praha

Skvělý zápas, z naší strany jsou ve hře ale pořád rezervy

Marek Jarolím v pozápasovém hodnocení pochválil úroveň utkání s Vyškovem a také přínos závěrečného tlaku soupeře. „Jedině dobře, že takové momenty kluci zažívají," těšilo po výhře 3:1 trenéra béčka.

Jak hodnotíte výhru nad Vyškovem?
„Jsem strašně nadšený z kvality utkání, jak z naší strany, tak ze strany Vyškova. Byl to takový dobrý učesaný fotbalový zápas. Jsem v tomhle ještě trochu naivní trenér, který se rychle nadchne, a pak také rychle přijde zklamání. V tomhle se ještě učím. Z utkání jdu hodně spokojen. Vyškov se nás snažil překonat, pak my je, byly tam rychlé protiútoky a pak také rychlé návraty zpět. Bylo v zápase hodně pěkných moderních akcí. Jsem nadšen, jaký se hrál fotbal. Nám ukázal věci, na kterých se nehledě na výhru, musí pracovat a v čem se zlepšovat. Byl vidět obrovský přínos Matěje Juráska a Christa Tiéhiho. Obrovský dík, že mezi nás přišli s takovou kvalitou a takovým přístupem. Pomohli našemu mladému týmu, je radost takový zápas koučovat. K ním se pak přidali také naši hráči. Je to pak milé a hezké. Ukázali nám věci, které je třeba dohnat a systematickou cestou se k ním přiblížit. Makáme dále, pro nás skvělý zápas.“

První poločasy se vám v předchozích zápasech vůbec nevedli. Zaměřili jste se na ně nějak více?
„Ve Vlašimi jsem na přípravě říkal, že pro nás existuje jen první poločas. Upozorňoval jsem, že je potřeba se soustředit celých 45 minut. První poločasy jsou hodně důležité, my jsme tam ale po první půli prohrávali už 1:3. Tentokrát jsem se tomu vyhnul, směřovali jsme spíše k tomu, abychom se poučili z některých věcí ze zápasu ve Vlašimi. Zaměřili jsme se na náš zlepšený projev, v nějakých pasážích to vidět bylo, jsou tam ale pořád vidět rezervy. V tom se musíme zlepšovat, už se tam určitý posun projevil. Musíme tam ale ještě dostat větší kvalitu. První poločas byl hodně herní, Vyškov chtěl první poločas hru hodně načíst. Čekal, jak se utkání bude vyvíjet. Díky tomu to bylo hodně fotbalové. Dalo se čekat, že se rozhodne ve druhém poločase.“

Soupeř vás v závěru dostal pod tlak…
„Pro nás super! Je to strašně důležité. Kluci jsou z mládeže několik let zvyklí pouze dominovat a přehrávat soupeře. Zápasy se tak hrály vlastně jen poločas nebo lehce po, pak už bylo rozhodnuto. Proti Vyškovu byly dlouhé pasáže, kdy se nedalo ani střídat, dlouho se čekalo na přerušení. Bylo to super, že byl na hráče herní tlak. Vyplyne ze hry, že je soupeř na míči, my pak také bráníme a učíme se takhle bránit. Bylo ale vidět, že my ještě v takových situacích chybky děláme. Jedině dobře, že takové momenty kluci zažívají. Posouvá je to výše. Jsme rádi, co nám utkání ukázalo a jak fotbal vypadal.“

Debut v základu B-týmu si připsal David Planka. Proč dostal vaši důvěru?
„On už naskočil v baráži se Zápy. I tam jsme řešili jeho posun, ale jelikož jsme do sezony šli obsazení na postech středního záložníka, tak jsme ho nechali v U19, aby mohl pravidelně hrát a být následně připraven nastoupit. Byla to ale otázka času, my jsme čekali, kdy jeho chvíle přijde. Teď to z toho také vyplynulo, když byly reprezentační srazy. Ve středu zálohy nastupuje z reprezentantů Štěpán Beran, ten ale hraje spíše o pozici výše. Reprezentanti se vraceli později, On je navíc jiná typologie, je spíše na nižší pozici, kde dokáže ještě víc tvořit hru. Hrálo to také pro něj i s příchodem Christa Tiéhiho, dobře se doplňovali. Ukázal potenciál, zároveň na něj budeme ohromně nároční, protože víme, že umí, ale zároveň ale víme, v čem se musí zlepšit, aby se dostal dále než jen do druhé ligy. Ale není to jen on, jsou to i další kluci. Je třeba s nimi pracovat, je to o trpělivosti. Ty věci vidíme a budeme je zlepšovat. Pro Davida hrálo, že vypadal dobře, hodil se také do typologie zápasu. Potřebovali jsme vyplnit tu pozici, aby se dostával do prostorů pro míč. Navíc chyběl Jakub Kopáček kvůli kartám. Vše to do sebe zapadlo.“

Jak probíhala reprezentační pauza?
„Máme v týmu hodně mládežnických reprezentantů. Bylo to takové divoké. Z těch, kteří byli na reprezentačním srazu, nastoupil Adam Dvořák. Ten vychytal U19 kvalifikaci. Věřili jsme, že bude v dobrém rozpoložení. Na druhou stranu potřebuje také, aby se do tréninku vrátil. Kumulují se mu tam zápasy bez tréninků, měl tam UEFA Youth League, teď bude možná také chytat. U gólmana je ale důležité, že takto chytá. Ondřej Kričfaluši to v reprezentaci také odtáhl celé, ale díky postupu byl také v mentální pohodě. Vrátil se v dobrém rozpoložení. To samé Albert Labík, který měl sice na úvod reprezentační přestávky zdravotní problémy, kvůli kterým hrál až poslední zápas s Řeckem. Když jsme spolu pak po příletu telefonovali, tak jsem ze všech cítil ohromnou chuť a ne vyčerpání, což někdy samozřejmě hrozí, že jsou kluci ze srazu unavení. Někdy to je náročné. Je tam hodně přepínání, reprezentace chce také uspět a postoupit. Cítil jsem z nich, že jsou připraveni a nastaveni na práci. Ukázali to. Daniel Šmiga byl také na kvalifikaci, to je pro nás útočník číslo 1 a také důležitý hráč. Takový nášup je také důležitý, aby si ho zažili a byli odolní vůči stresovému prostředí vrcholového fotbalu. David Planka pak nastoupil za U18, ty se ale ze srazu vraceli dříve. Byl tam také Adam Pudil, u kterého jsme rádi, že mu to tam konečně padlo. Věřím, že mu to tam střelecky padlo, hodně mu to pomůže, vyřešil to fantasticky. V předchozích zápasech měl třeba skvělý výběr místa, ale nevyšla realizace, byly tam chybky. Teď naplno ukázal jeho sílu. Jsme za něj strašně rádi, je to hráč, který pro nás má cenu. Je hodně důležitý a perspektivní.“