Totální mládež! Šéf akademie o zlaté sezoně i budoucnosti | SK Slavia Praha
Více

Totální mládež! Šéf akademie o zlaté sezoně i budoucnosti

Manažer mládežnické akademie Petr Hurych zhodnotil jednu z nejúspěšnějších sezon mládeže v historii a nastínil, jakým směrem se výchova mládežnických talentů ubírá. „Taková Totální mládež,“ pousmívá se, když hovoří o mládežnických výkonech.

Uplynulá sezona 2021/2022 byla pro mládežnickou akademii jednou z nejúspěšnějších. B-tým se stal vítězem ČFL a postoupil do druhé ligy. Úspěšné byly i dorostenecké kategorie. U19 vyhrála Celostátní ligu dorostu s jednoznačně nejmladším kádrem v soutěži a v československém finále porazila AS Trenčín, takže získala také Československý pohár. Stejný průběh sezony měla kategorie U17. Mistr České republiky a vítěz Československého poháru. Úspěšné byly i mladší kategorie, tým U15 se stal mistrem Česka.

S jakými cíli se šlo do uplynulé sezony?
„Po covidu jsme se chtěli pustit do metodiky a trénování podle jednotně daných not. To se nám z části podařilo. Některá mužstva v tom jela celou sezonu, některým trvalo déle, než se s tím sžila. Určitě jsme chtěli klást důraz na to, aby herní projev byl takový, jaký podle naší metodiky chceme. Dařilo se nám to dobře. Díky našemu projevu se nám podařilo také vyhrávat soutěže, byť to nebyl prvotní cíl.“

Propisuje se nastavená metodika do všech kategorií od přípravek po B-tým?
„Hlavní kategorie, kde na ní hodně lpíme, je od 11 do 17 let. Mladší kategorie mají metodiku danou jen částečně, je tam hlavně kladen důraz, aby děti měly pohybové návyky a získaly lásku k fotbalu. Od U11 na naší metodice trváme. U17, U19 a B-tým chystáme tak, aby se jejich herní projev co nejvíce podobal projevu A-týmu.“

Jaké byly další projekty?
„Rozvíjíme naši spolupráci na úrovni partnerských klubů a školiček. Rozjeli jsme také mimopražské kempy, v létě je první série kempů. Pokračovalo se také v našich turnajích jako Bican Cup, Fair Play Cup a Premier Cup. Rozjeli jsme spolupráci s Fakultou tělesné výchovy a sportu. Máme otestované všechny fotbalisty v žácích a dorostu. Přidali jsme i základní testy přípravek a chceme to udržet. Nechceme, aby to byly jen „testy pro testy“, ale abychom dlouhodobě sledovali vývoj, jak se úspěšní hráči dostávají nahoru. Chceme také sledovat, co bylo to hlavní, co je vyneslo nahoru. Na základě toho chceme do budoucna i hráče vybírat. Investovali jsme do zázemí, které není tolik vidět, například vybavení pro fyzioterapeuty, hodně se posunul zdravotní úsek, spolu s A-týmem se udělala metodika, jak procesovat léčbu a průběh rekonvalescence. Nově jsme investovali do materiálního vybavení tak, aby vývoj léčení byl lépe pod kontrolou.“

Zníte hodně spokojeně...
„Ano. A nezmínili jsme ještě dětský den, který měl velký úspěch. Určitě se mi hodně líbí myšlenka příměstských kempů mimo Prahu. V kempech je velký prostor pro rozvoj. Měli jsme v tom trochu rezervy, budeme se v tomto směru rozvíjet dále.“

Totální mládež

Když přejdeme ke sportovní stránce, jak se vám líbily výkony mládežnických týmů?
„Viděl jsem hodně srovnání v mezinárodním měřítku. Například mladé kategorie U9 a U10 hrály turnaj v Nizozemsku ve srovnání se západními akademiemi. V těchto kategoriích nezaostáváme, naopak v některých zápasech jsme jasně soupeře přehrávali. Kluci jsou hodně šikovní. U žáků kromě dobrých zápasů v domácích soutěžích bych vyzdvihl opět velký turnaj v Nizozemsku s kvalitním obsazením. Změřili jsem síly s celky z Bundesligy a Nizozemska. I v této kategorii se se soupeři můžeme měřit a je tam hodně kluků, u kterých se těším, že se dostanou do profesionálního fotbalu. Už teď vypadají velice dobře. U dorostů máme hodně reprezentantů, odehráli hodně kvalitních zápasů.“

B-tým, U19 i U17 získaly ve svých soutěžích mistrovské tituly...
„Pro mládež to byla historická sezona. Dělali jsme si z toho legraci, že po Totální sezoně a Totálním hattricku by teď mohla být Totální mládež. Prvořadým cílem ovšem nebylo vyhrávat tituly v soutěžích. Pro nás je stále hlavním cílem rozvíjet hráče, držet se našeho stylu hry a posouvat mladé hráče výše, pokud třeba převyšují svoje kategorie. To se nám dařilo dodržovat a s tím se nám dařilo také výsledkově.“

Co říkáte na sezonu B-týmu, která ze začátku nevypadala až tak nadějně?
„B-tým se rozjížděl pomalu, neboť skok z dorostenecké kategorie mezi muže je velký, byť se jednalo "pouze“ o třetí ligu. Měli jsme tam několik kluků na testech, převážně to byli cizinci, kteří zde teprve začínali. Díky skvělé práci realizačního týmu se béčko na podzim slušně rozjelo a podzimní část byla dobrá. V zimě jsme pak nejlepšího hráče a střelce béčka Martina Douděru posunuli do Vlašimi, František Matys šel také do druhé ligy. Několik jich tedy odešlo, a naopak přišli místo nich další mladší, hráči na zkoušku z Afriky a také Daniel Šmiga. Mužstvo bylo sice mladší, ale šlo o to víc nahoru. Trenéři to vyladili tak, že jsme pět kol před koncem koukali na tabulku a říkali jsme si, že to ještě můžeme vyhrát. Někteří hráči mohli odjet podle původního plánu dříve na dovolenou, protože měli jít do přípravy s A-týmem, všichni se ale chtěli poprat o postup a dohráli sezonu až do konce. Až poté baráž hráli mladší kluci z U19 a U17, i ti ukázali ale velkou kvalitu a tradiční třetiligové mužstvo Zápy jednoznačně přehráli. Z toho jsme měli velkou radost.“

Váš pohled na kategorie U19 a U17 a další dva získané tituly?
„Podobný příběh byla také U19. Jak se posouvali hráči z béčka do Vlašimi nebo do jiných klubů, tak se pak posouvali i z devatenáctky. Tým se za celý rok hodně proměnil. Dobrou trenérskou prací se dařilo hráče zlepšovat, a ačkoliv se kluci hodně točili, tak svou kvalitu ukazovali celý rok a zaslouženě celou soutěž ovládli. Sedmnáctka na tom byla dost podobně. Kluci se zase posouvali, trenér měl k dispozici stále mladší a mladší hráče, a i s jednoznačně nejmladším kádrem se jim podařilo svou soutěž vyhrát. Co se týče výsledků, tak to pro nás byla opravdu skvělá sezona.“

Sezona Vlašimi a postup béčka? Unikátní počin

Co znamená pro klub, že dokáže s mladším kádrem porážet starší soupeře?
„Ukazuje se, že máme v těch kategoriích dobré hráče. I s mladým kádrem dokážeme hrát velmi dobré zápasy proti starším kategoriím. Ukazuje to, že kvalitu máme napříč všemi kategoriemi a není to jen o jednom lepším ročníku, jak to někdy bývá. Že je jeden ročník dobrý a ty další už ne. My prokazujeme, že takové výkyvy nemáme. V každém ročníku máme díky dobré výchově a kvalitnímu skautingu v žákovské kategorii vyrovnané kvalitní kádry. Můžeme si dovolit kluky posouvat, protože čím dříve budou hrát ligu a dospělý fotbal, tím to pro ně bude snazší se aklimatizovat. Čím dříve se tam dostanou, tím větší bude mít kádr hodnotu a větší potenciál do budoucna.“

Jsou skvělé výsledky závazkem akademie do další sezony?
„Je to pro nás závazek do budoucna, abychom potvrdili, že to nebyly jen dobré výsledky, ale aby se ukázalo, že ti hráči opravdu mají kvalitu a prosadili se v profesionálním fotbale. To už pak je z větší části na nich, nebudeme to moci tolik ovlivnit. Když se pak z těchto generací ročníku 2003, 2004 a 2005 budou prosazovat kluci do ligy, ideálně samozřejmě do A-týmu Slavie, tak to bude ta naše odměna a zásluha. Do dalších let bychom rádi hráli důstojně druhou ligu. Stále k tomu přistupujeme tak, že je to B-tým. Nemění se nic na tom, že bude hrát druhou ligu, cíle zůstávají stejné. Chceme pořád hrát s mladými hráči, držet se našeho stylu fotbalu a rozvíjet mladé talenty v trochu těžším prostředí, než byla ČFL. O to lépe je dokážeme připravit na první ligu a na Slavii.“

Je posun mladších hráčů výše směr, kterým chcete pokračovat?
„Je to cesta. Béčko budeme mít určitě hodně mladé. Ani jsme nechtěli přistupovat k tomu, že bychom stahovali nějaké hráče z hostování. Týká se to spíše jen jednotlivců, hlavně v případě zranění nebo nižšího vytížení. To jsou ale kluci ve věku dvaceti let, takže dvacetiletý tam bude vlastně jako ten zkušený. Ale jinak chceme hrát s mladým kádrem. Od toho nechceme ustupovat, na stavbě B-týmu se nic nemění. Kdybychom stahovali fotbalisty odjinud, tak bychom pak ucpali místa pro mladé hráče, kteří se derou odspodu. Nemělo by to logiku. Jdeme do druhé ligy se stejným kádrem, jako kdybychom hráli ČFL. Možná to bude znít troufale, ale vůbec se toho nebojíme.“

Byl postup B-týmu pro akademii jedním z dlouhodobějších cílů?
„Bavili jsme se o tom hned po zrušení Juniorské ligy. Dlouhodobě by se nám hodilo, abychom postoupil, ale neučinili jsme k tomu žádné kroky. Možná jsme naopak mladé hráče, u kterých jsme zvážili, že mají na druhou ligu, poslali výše. Proto jsme navázali spolupráci s Vlašimí, kam jsme poslali pět až šest kluků. Nechtěli jsme zastavovat jejich vývoj, protože soutěž jednoznačně převyšovali a pro jejich růst bylo dobré jim hledat uplatnění výše. To, že jsme měli šest mladých hráčů ve Vlašimi a zároveň jsme postoupili s béčkem do druhé ligy, je naprosto unikátní. Do sezony jsme určitě nešli s tím, že budeme postupovat a že to za každou cenu chceme. Koukali jsme hlavně na rozvoj našich svěřenců.“

Jak bude fungovat prolínání B-týmu s A-týmem?
„Bavili jsme se o tom s trenéry áčka hned jak jsme postoupili. Hlavní slovo má samozřejmě sportovní ředitel Jiří Bílek, ale shodli jsme se na tom všichni, že béčko je nyní záloha pro áčko. I proto v létě byl širší kádr na soustředění s A-týmem. Počítáme s tím, že někteří mladí hráči budou pravidelně trénovat s béčkem, budou mít také kvalitní vytížení v zápasech a trenér si pro ně bude moci v případě potřeby kdykoliv sáhnout. V minulých sezonách tato možnost nebyla, nejlepší mladé kluky jsme měli ve Vlašimi nebo v jiných klubech. Trenér A-týmu si musel někdy sáhnout ještě o patro níže, do dorostů pro hodně mladé kluky, kteří na to nebyli úplně připraveni. Teď bude mít v béčku velmi dobré fotbalisty na ligové úrovni. Oni zase naopak nepřijdou o kvalitní vytížení a budou po ruce. Model je celý jednoznačně ve prospěch A-týmu i B-týmu. Kluci, kteří byli ve Vlašimi, mají své postavení už tam a nebudeme je z jejich prostředí, na které si už navykli, vytrhávat. Už mají svou cestu.“

Jak často můžeme očekávat takové prolínání hráčů?
„Celé se to bude odvíjet od situace v áčku. V minulé sezoně jsme to viděli, bylo období, kdy kvůli velkému vytížení v postcovidové době a větší náchylnosti na zranění, bylo potřeba mít možnost širšího kádru. Nejde říci, jak pravidelně to bude, ale budeme se snažit týden co týden komunikovat tak, abychom hráče maximálně využili, a hlavně aby oni nestrádali tím, že budou jen na lavici nebo na tribuně.“

Debut v A-týmu hráčům otevírá oči

Bavili jsme se teď zatím o výhodách tohoto propojení. Mohou nastat pro B-tým ve druhé lize naopak nějaká úskalí?
„Může nastat to, že ti, kteří opouštějí U19, půjdou rovnou do druhé ligy. To může být pro někoho skok. Bude hodně na nás, abychom to citlivě vyhodnotili a případně mu našli jiné řešení, když nebude mít rovnou kvalitu na druhou ligu. Budeme chtít hráčům udržet profesionální režim. Domlouvali jsme se o možném partnerství s třetiligovým týmem a na modelu, že hráč bude dopoledne trénovat s béčkem a odpoledne poté někde ve třetiligovém klubu, kde by pravidelně hrál, ale zároveň by nepřišel o intenzitu a spojení se Slavií. To je jeden ze zádrhelů, který to může mít. Může také nastat situace, že se nám nebude výsledkově dařit a na psychiku fotbalistů to může mít negativní vliv. V tomto případě nám ale zase mohou pomoci členové širšího kádru A-týmu. Viděli jsme to i v loňské sezoně, že když občas přišel někdo z áčka, tak úroveň zápasu šla nahoru a všechny mladé vyburcovala k lepšímu výkonu. I přes tyto obtíže věříme, že to zvládneme. V týmu bude také mnohem větší konkurence. Naskládají se nám v mužstvu ročníky 2004 a 2005 plné reprezentantů, a tak se může stát, že budou mít těžší se prosadit. Na jejich místech mohou být totiž i o rok starší spoluhráči. Budou se o svá místa v sestavě muset porvat. Konkurence bude velká, ale zase to je jediná cesta, jak je zvednout a hnát je pořád dopředu.“

V sezoně jsme zaznamenali i další hráče z mládeže v A-týmu a někteří si odbyli i ligové debuty, co na to říkáte?
„Pro ně to je velká odměna, ale také se často stane, že dostanou trochu facku, protože poznají, že ta úroveň, byť to možná z tribuny úplně nevypadá, je jinde. Prostorový tlak, nároky na rychlé rozhodování a kvalitní provedení jsou daleko vyšší. Pak také vidí, kde se mohou zlepšovat. Poté je také skvělá zpětná vazba od trenérů, na čem musí pracovat. Trenéři pak také hráče znají a vědí, co od nich čekat. Víme, že teď mají v béčku kluky, které si už vyzkoušeli. Mohou si pro ně kdykoliv sáhnout. V tom vidíme pozitiva. Naopak ale pokud kluci zůstávali déle v áčku a nenastupovali tolik do zápasů, tak mohl přijít lehký útlum jejich výkonnosti. Vždycky se nám to ale podařilo nastavit tak, aby se vrátili nahoru.“

Během sezony opět došlo k podpisu několika profesionálních smluv pro mladé hráče.
„Jsme na ně ale náročnější. Máme hodně kvalitních fotbalistů, ale nechceme je moc rozmazlovat penězi, ale naopak chceme, aby zůstávali hladoví. S profesionálními smlouvami jsme trochu šetřili. Nikomu to ale neublížilo, naopak někteří kluci si to zasloužili. Stávalo se, že se k nim dostávaly informace a otázky, proč právě oni ještě nemají profesionální smlouvy a jiní vrstevníci v jiných týmech je už mají. Vše jsme s nimi i jejich agenty probírali. Nikdo od nás neodešel. Všichni si byli vědomi, že tu mají nejlepší prostředí pro svůj fotbalový růst. Samozřejmě s postupem do druhé ligy nás teď čekají další podpisy profesionálních smluv. Kluci si to zasloužili. Cesta je dobře nastavená a budeme v ní pokračovat i nadále.“

Jdeme správným směrem! Co nové tréninkové centrum?

Čeho si v uplynulé sezoně ceníte nejvíce?
„Z celého prostředí akademie mezi trenéry, vedením až k představenstvu cítím, že se hodně změnila a uvolnila atmosféra. Všichni mají chuť do práce, nikdo se nestresuje, jestli prohrál nebo vyhrál. Každý dílčí neúspěch otevřeně řešíme. Nikdo není pod tlakem výsledků. To se hodně změnilo. Všichni se cítí komfortně, že je větší tlak na práci, a ne na výsledky. Přenáší se to i na kluky. Jinak to ani v mládežnickém fotbalu nejde, než aby všichni do práce chodili rádi. To se pak projevuje i v trénincích. Jsme na kluky nároční, ale atmosféra je neméně důležitá a ta je momentálně skvěle nastavená. Jinak by to nikoho nebavilo. Je to těžko hmatatelná věc, ale já to tak vidím.“

V čem se naopak může akademie ještě zlepšit?
„Vždycky je v čem se zlepšovat. Metodika, kterou jsme nastavili, je nikdy nekončící proces ladění a vylepšování. Máme trochu mezery po stránce mentální a psychologické, musíme zapracovat na tom, jak náš styl vyžadovat a učit. Není to jen o tom udělat cvičení, ale i o tom, jakým stylem kluky připravíte, jestli oni chápou, proč to cvičení dělají. Vědomé učení je daleko těžší. Cítím, že jdeme správným směrem. Doufám, že se to projeví v dalších letech.“

Co nás čeká v novém ročníku?
„Určitě budeme více nároční na trenéry, aby se trénovalo podle jednotné koncepce, budeme se snažit držet našich principů. Budeme opět pořádat tradiční turnaje, které jsou pro nás velmi důležité. Po delší době nás čeká s U19 také mládežnická Liga mistrů. To je pro nás jedna z velkých akcí, která není běžná. Myslím si, že i pro hráče je to velké lákadlo si ji zahrát. Chtěli bychom se dostat do jarních bojů. Čekají nás dvě play off kola v mistrovské části. Když by se nám na podzim podařilo dostat přes dva soupeře, tak bychom se na jaře měli dostat do fáze soutěže se soupeři, jejichž A-týmy hrají Ligu mistrů. Tam by nás lákalo se poměřit s nejlepšími. Dále bychom se chtěli, jako v uplynulé sezoně, účastnit turnaje Al-Abtal. Organizátoři byli s naší účastí spokojení a nás projekt posunul. Odehráli jsme několik zajímavých zápasů. Rádi bychom v tom pokračovali.

V neposlední řadě, věčné téma. Jak se vyvíjí situace ohledně nového tréninkového centra?
„Vypadá to tak, že se to děje. Nebyl jsem přímo u jednání, když ještě probíhaly první náznaky ohledně tréninkového centra, ať už to bylo v Kyjích nebo ve Vestci. Jsou dvě linie, jedna je úřední, kde vedení pracuje, aby nám byly svěřeny pozemky, to probíhá na úrovni magistrátu a městské části. Tato procedura probíhá. Ve druhé linii proběhlo výběrové řízeni na architekta. Vybralo se architektonické studio, se kterým komunikujeme. Už jednáme a bavíme se o jednotlivých věcech, které budou potřeba. Prošli jsme si areál tady na Slavii, abychom řešili potřebné detaily. Připravuje se studie, jak by to vše mohlo vypadat. Je to na dobré cestě. Doufám, že ta předběžná časová osa bude zvládnuta a všichni se dočkáme toho, co jediné nám chybí k tomu, abychom mohli říci, že jsme opravdu velkoklub středo nebo i západoevropské úrovně. To je jediná velká věc, která nás i trochu brzdí v tom, abychom mohli vychovávat hráče lépe. Roztříštěnost areálů po Praze je velká a často nám to překáží. Nové tréninkové zázemí je velká věc, která nemá v Česku obdoby. Věcí, které se musí vyřešit, je spousta. Vidím nadšení ve vedení, které na realizaci usilovně pracuje. Všichni do toho jdou na 100 %. Kolem akademie je hodně rušno a všichni angažovaní dělají maximum, aby všechno jelo dle plánu.“

Aktuálně

U16 míří do Emirátů. Utká se mimo jiné s Chelsea a Sportingem

29. 3. 2024
Slávisté z kategorie U16 míří na mezinárodní turnaj do Spojených Arabských Emirátů. Na turnaji je čeká pět utkání mimo jiné s Chelsea a Sportingem Lisabon.

Informace pro fanoušky na Slovácko

29. 3. 2024
Zápas v Uherském Hradišti se hraje v sobotu 30. března od 18:00. Co k výjezdu potřebujete vědět?

Sbírka na nový vozík pro slávistu Jakuba

28. 3. 2024
Slávista Jakub Vybíral trpící dětskou mozkovou obrnou, se na fanoušky obrací s prosbou o pomoc. Přispějete Jakubovi ve sbírce na potřebný nový elektrický vozík?

Další články