Richard Dostálek se na terén nevymlouval | SK Slavia Praha

Richard Dostálek se na terén nevymlouval

Těsně před koncem první půle v zápase Poháru UEFA ve Smeděrevu se na pokutový kop rozbíhá kapitán Richard Dostálek. Jenže rána jako z děla proletí vysoko nad brankou Dragana Žiliče. Domácí publikum však vzápětí zmrazí španělský sudí, který znovu ukazuje na penaltový puntík – hráči Sartidu vyběhli předčasně ze zdi. Při druhém pokusu se Radek Bejbl nemýlil, i když gólmanovi prošel balón se štěstím pod tělem. „Ale byl jsem si jistý, že se trefím, střílel jsem prudce a s rotací,“ prohlásil slávistický obránce, který zvyšoval na 2:0.

Jistotu chtěl mít i Richard Dostálek. „Nechtěl jsem dát brankáři žádnou šanci. A taky jsem mu ji nedal,“ pousmál se před odjezdem na bělehradské letiště. Na nerovný terén se vymlouvat nechtěl. „V úterý při tréninku byla tráva hodně vysoká, pak ji posekali a vylezly drny. Ale vliv to žádný nemělo.“ V první chvíli Dostálkovi příliš do zpěvu nebylo. „Vůbec jsem nevěděl, že se desítka opakuje. Až pak mi kluci řekli, že za mnou byli tři vlčáci,“ svěřil se.

O výběru dalšího exekutora se diskuse nevedly. „Prostě jsem si vzal míč, s Ríšou jsem o tom nemluvil, bylo jasné, že už to znova nezkusí,“ poznamenal Bejbl. Na gólu měl velký podíl i záložník Karel Piták, který si po několika kličkách v šestnáctce vysloužil „penaltové“ přistrčení od Zoriče. „Jasný faul,“ řekl Piták. „Ještě že se Radek trefil,“ oddechl si.

První branku vstřelil několik okamžiků předtím po přihrávce Adauta útočník Tomáš Došek. Slavia dvěma bleskovými údery zlomila zápas. Ačkoliv hrála od devatenácté minuty proti deseti, absence vyloučeného Paunoviče nebyla v první půli, kdy naši obranu několikrát vyzkoušela nebezpečná útočná dvojice Pantelič-Mirosavljevič, příliš znát. Červenobílí byli nepřesní a scházel jim klid. „Chybí nám herní pohoda, nechybují jen jednotlivci, ale celý tým, dělá nám problémy nahrát si na dva tři metry. Ale byly vidět náznaky zlepšení,“ zamyslel se Bejbl.

Po přestávce si hosté vynutili převahu a mohli několikrát zvýšit. Místo toho v nastaveném čase neuhlídali přímý kop. Mudrinič rozehrál do vápna, Kovačevičova střela se odrazila od země do tyče, u které dorážel náhradník Kocič, stejný hráč, jenž rozhodl poslední ligové utkání Smeděreva proti Borači. „Zase standardka,“ povzdechl si obránce Milan Zachariáš. „Místo abychom zvýšili na 3:0, jsme dostali takový gól,“ mrzelo Pitáka. Ale i výsledek 2:1 z hřiště soupeře je velmi slibný. „Pozice do odvety je dobrá,“ konstatoval Zachariáš.