Góly na poslední chvíli: V hlavní roli Freja a spol. | SK Slavia Praha
Více

Góly na poslední chvíli: V hlavní roli Freja a spol.

Zřejmě první gól, který Slavii vyhrál zápas v poslední minutě. V tomto případě jsme odkázáni na dobový tisk.

Především Národní listy a Národní politika chápaly Slavii jako svrchovaného sportovního reprezentanta svého národa.

Dva týdny po nezapomenutelném zápase s Oxfordem uvítala Slavia na svém ještě „starém hřišti“ bez šaten a ochozů dalšího zahraničního soupeře – Berliner FC Frankfurt. Bylo to 9. dubna 1899.

Hosté byli v předběžných zprávách uvedených novin představeni jako mistři Berlína a bylo zdůrazňováno jejich vítězství nad znamenitou Britannií (Angličané žijící a pracující v Berlíně) v poměru 4:0.

Červenobílé barvy přišel povzbudit (tak jako s Oxfordem) znovu místodržitel hrabě Coudenhove, spolu s ním maršálek zemský kníže Lobkowicz a šlechtic Daubek. Slavia vyhrála 5:4 (po poločase 3:2) a její náskok po většinu zápasu udržovalo vnitřní trio útoku Setzer – Freja – Kindl. O rozhodujícím gólu, jakoby mimochodem, listy sdělují, že po kombinaci „do trianglu“ (tedy pověstný „český trojúhelník“) vybídl Pressler ke střelbě Setzera, ten „však k překvapení všech proběhl s míčem na noze goalem a stanovil definitivní podobu výsledku“.

Co tedy zaujalo píšící redaktory více než výsledek? Chování diváků. Německá část publika (pražských Němců žilo ve městě dost) neustále nepěkně pokřikovala na sudího a nebyla s jeho verdikty spokojena. 

Reakce tisku? Národní politika: „Nemístné byly poznámky obecenstva a výkřiky jeho na zápasící i soudce, neboť rozumí se samo sebou, že při sportovních zápasech náleží slovo jedině soudci.“ 

A Národní listy psaly: „Vrchní soudce Cífka s akuratessou úřadu svého se zhostil skvěle.“

Nejstarší dochované foto naší fotbalové jedenáctky nám přibližuje i podobu nahrávajícího a střelce toho zmiňovaného vítězného gólu. Hráči Slavie na snímku byli před aparát dodavatele snímku Národní politice postaveni podle pozic v sestavě. Nahoře brankář mezi dvěma obránci, uprostřed záložníci a zcela vlevo pravý záložník Antonín Pressler zvaný Pressy.

Po Frejově odchodu se stal kapitánem mužstva a v roce 1900 ho Slavia vyznamenala odznakem a vavřínovým věncem. U příležitosti svého 150. startu za A-mužstvo (jako první takový v klubu vůbec) obdržel stříbrnou tabatěrku s věnováním (1903). 

V dolní řadě je útok (zleva) od pravého křídla Moučky, přes výborné vnitřní trio Setzer – Freja – Kindl až ke křídlu levému Heuschneiderovi (od roku 1945 přijal jméno Hajský). Pravá spojka Karel Setzer je často označován s pomlčkou Setzer–Bloomer. To z obdivu k nejobávanějšímu tehdejšímu střelci anglické ligy Steve Bloomerovi z klubu Derby County. Také býval občas kapitánem a až do příchodu Jana Koška (tedy do roku 1903) i nejlepším střelcem červenobílých barev.

Další díl: Slavia porazila Slovan Bratislava a po 17 letech vedla ligu!

Aktuálně

Tři remízy, jedna výhra. Slávisté úspěšnější v rámci derby víkendu

5. 6. 2023
O víkendu 3. a 4. června se konala mládežnická derby kategorií U16, U17, U18 a U19. Tři utkání se rozešla smířlivou remízou, to čtvrté vyhráli sešívaní 2:1.

Šest slávistů s lvíčaty na EURO jednadvacítek

5. 6. 2023
Trenér Jan Suchopárek povolal na evropský šampionát do jednadvaceti let, který bude probíhat v Gruzii a Rumunsku, sedmero slávistů.

Novým mediálním partnerem Slavie je platforma Seznam.cz

4. 6. 2023
Nejstarší český klub oznámil další výraznou posilu. SK Slavia Praha uzavřela mediální partnerství se společností Seznam.cz, technologickým lídrem a tuzemskou internetovou jedničkou. Spojení dvou silných značek má za cíl zviditelnit sportovní i další strategické aktivity Slavie v očích české veřejnosti.

Další články