Slavní trenéři

Postavení trenérů se samozřejmě v čase mění. Jen jedno zůstává, nezapomenutelní jsou ti vítězní. U nás v klubu si je stále připomínáme, začínáme nezapomenutelným a patrně nejzasloužilejším J. W. Maddenem a přes Emila Seiferta, Rudolfa Vytlačila můžeme pokračovat až k Miroslavu Beránkovi a Karlu Jarolímovi. Všichni ukázali svůj rukopis, svou herní filosofii a dokázali svým hráčům přenést své nápady a své vize.

Mezi našimi hráči a trenéry jsou i ti, co se prosadili v cizině. Čestmír Vycpálek v Itálii, Ferdinand Daučík ve Španělsku, Jiří Sobotka v Chorvatsku, Nizozemí a Švýcarsku, Rudolf Krčil v Německu a na Islandu, Milan Máčala a Karel Jarolím v bohatých zemích Orientu, Miroslav Beránek v Maďarsku i Kazachstánu. Jejich jména najdeme i v různých materiálech UEFA s uznalým a oceňujícím hodnocením.

John William Madden
(11. června 1865 – 17. dubna 1948)


John William Madden (na portrétu z klubové legitimace z roku 1905) získal se Slavií čtyřikrát Pohár dobročinnosti, titul mistra Čech a tři tituly mistra ligy. Legendární „Dědek“ u prvního mužstva působil jako trenér 25 let (1905 až 1930). Foto: Archiv Slavie.
Josef Sloup „Štaplík“
(19. prosince 1897 – 1. ledna 1952)


Ve Slavii podával vynikající výkony jako brankář, odchytal v ní 153 zápasů. Jako trenér se podepsal pod dva mistrovské tituly 1930/1931 a 1932/1933.Štaplík pokračoval v práci započaté Maddenem, byl tvrdým, přísným, nesmlouvavým a úspěšným koučem.
Kálmán Konrád
(23. května 1896 – 10. května 1980)


Po Skotovi Maddenovi byl tento Maďar druhý zahraniční trenér Slavie. Jazyková bariéra mu sice práci trochu komplikovala, přesto přivedl Slavii je dvěma mistrovským titulům 1933/1934 a 1934/1935.
Jan Reichardt
(18. října 1901 - ???)


Ve Slavii nejdříve působil jako hráč (38 zápasů), poté se chopil trenérského žezla. V sezoně 1936/1937 dovedl Slavii k zisku mistrovského titulu. V roce 1938 vyhrála Slavia pod jeho taktovku vůbec poprvé a také naposledy slavný Středoevropský pohár.
Emil Seifert
(28. dubna 1900 – 20. října 1973)


Emil Seifert přivedl Bicana a spol. ke čtyřem ligovým titulům v řadě. Úspěchy slavil i s mládeží, ještě v roce 1966 přivedl dorost k titulu mistrů republiky. Foto: Archiv Slavie.
Ferdinand Daučík
(30. května 1910 – 14. listopadu 1986)


Ferdinand Daučík ve Slavii šest let hrál, jako kapitán přebíral slavný Středoevropský pohár. V Barceloně potom trénoval. Foto: Archiv Slavie.
Rudolf Vytlačil
(9. února 1912 – 1. června 1977)


Rudolf Vytlačil dovedl Československo do finále mistrovství světa (1962) i Olympijských her (1964). Foto: Archiv Slavie.
Štefan Čambal
(17. prosince 1908 – 18. července 1990)


Štefan Čambal ve Slavii odehrál 192 zápasy, v cizině trénoval. Foto: Archiv Slavie.
František Ipser
(16. srpna 1927 – 8. prosince 1999)


František Ipser. Náš hráč (1946 až 1956, 1960 až 1961) i trenér (1964 až 1966). Foto: Archiv Slavie.
František Havránek
(11. července 1923 – 26. března 2011)


František Havránek dokázal s reprezentací získat olympijské zlato (1980). Slavii trénoval od prosince 1966 do října 1968. Foto: Archiv Slavie.
Jaroslav Jareš
(21. března 1930 – 5. září 2016)


Jaroslav Jareš ve Slavii působil nepřetržitě 13 let. Od roku 1973 do roku 1986 zastával buď funkci trenéra prvního mužstva nebo šéftrenéra mládeže. Mužstvo, jehož kapitánem byl František Veselý, přivedl v roce 1974 k zisku Českého poháru. Jako trenér vyhrál také třikrát letní Interpohár. Foto: Archiv Slavie.
Ivan Kopecký
(29. ledna 1946)


Ivan Kopecký u nás hrál (1957 – 1971) i trénoval (od července 1988 do prosince 1989). K jedinému ligovému titulu dovedl jako trenér Vítkovice (1986). Foto: Archiv Slavie.
František Cipro
(13. dubna 1947)


František Cipro odehrál jako hráč ve Slavii přes pět set zápasů. Později usedl na trenérskou lavičku. V sešívaném dresu vyhrál Český pohár 1974, jako trenér dovedl mužstvo k mistrovskému titulu v roce 1996 a do semifinále Poháru UEFA. O rok později slavil zisk domácího poháru i jako trenér. Foto: Archiv Slavie.
Josef Pešice
(12. února 1950 – 18. prosince 2017)


Josef Pešice zažil v trenérském tandemu s Františkem Ciprem nejzářivější rok 1996. Slavia byla mistrem ligy a semifinalistou Poháru UEFA. V následujícím ročníku 1996/1997 spolu ještě vyhráli domácí pohár. Foto: Archiv Slavie.
Miroslav Beránek
(24. dubna 1957)


Miroslav Beránek oblékal náš dres (325 zápasů) jako hráč, později kormidloval naše barvy jako trenér. Slavii dovedl k vítězství v domácím poháru a reprezentaci „21“ k titulu mistrů Evropy (2002). Foto: Archiv Slavie.
Karel Jarolím
(23. srpna 1956)


Karel Jarolím odehrál v sešívaném dresu neuvěřitelných 567 zápasů. Jako hráč titul se Slavií nevyhrál, ale jako trenér se radoval hned dvakrát (2008 a 2009). Slavii také poprvé v historii dovedl do základní skupiny Ligy mistrů UEFA. Foto: Martin Malý.
Jaroslav Šilhavý
(3. listopadu 1961)


Bývalý kapitán červenobílých Jaroslav Šilhavý převzal mužstvo po porážce v Plzni (28. srpna 2016) a pod jeho taktovkou Slavia v lize v sezoně už neokusila hořkost porážky. Vše bylo navíc korunováno ziskem mistrovského titulu! Foto: Martin a Jan Malý.